Kas yra priešlaikinis gimdymas?
Priešlaikinis gimdymas – tai gimdymas, kuris įvyksta nuo 22 nėštumo savaitės +0 d. iki 36 nėštumo savaitės +6 d. Jei tikslus nėštumo laikas nėra žinomas, laikoma, kad gimdymas yra priešlaikinis, jei naujagimis sveria daugiau negu 500 g. Priešlaikinis gimdymas yra priskiriamas patologinių gimdymų grupei, tačiau ne visi priešlaikiniai gimdymai yra komplikuoti. Jeigu gimdymas progresuoja normaliai, moteris pagimdo pati, laikotarpis po gimdymo praeina be komplikacijų, tokio gimdymo nepavadinsime komplikuotu, nors jis ir įvyko prieš laiką.
Kokį gimdymą vadiname normaliu gimdymu?
Normalus gimdymas – gimdymas, kurio metu yra maža medicininių intervencijų tikimybė ir teikiama pagalba atitinka akušerio profesinę kvalifikaciją. Normalaus gimdymo kriterijai:
- nėštumo metu buvo maža rizika;
- sklandžiai prasidėjo ir progresuoja gimdymas;
- prognozuojama normali eiga po gimdymo;
- reikalinga ir/ar planuojama akušerinė pagalba neviršija akušerio kompetencijos.
Ar gimdymas tikrai buvo normalus, galima įvertinti retrospektyviai, jam įvykus.
Kas yra komplikuotas gimdymas?
Komplikuotas gimdymas – tai bet koks kitas gimdymas, vadinamas patologiniu plačiąja prasme. Tokį gimdymą gali lemti daug priežasčių:
- placentos funkcijos nepakankamumas;
- neišnešiotumas;
- infekcija;
- daugiavaisis nėštumas;
- placentos prisitvirtinimo anomalijos;
- atšoka ir kt.
Patologinis gimdymas siaurąja prasme (gimdymo distocija), kai gimdymo nesėkmių priežastys yra tiesiogiai susijusios su pačiu gimdymo procesu.
Kartais vietoje patologinio gimdymo yra vartojamas komplikuoto gimdymo terminas, pavyzdžiui, dažniausiai, kai gimdymo metu diagnozuojamas gimdyvės kraujavimas ar nestabili vaisiaus būklė arba tai gimdymas, kurio metu atliekamos akušerinės operacijos arba gimdyvei yra nustatytos ligos ir būklės, dėl kurių reikalingas ilgesnis gimdyvės sveikatos būklės atsistatymas.
Gydytojas, prižiūrėjęs gimdymą, įvertina, ar gimdymas buvo normalus, komplikuotas, gimdyvei buvo atlikta operacija ar jai diagnozuota liga ar būklė, įrašyta į Ligų ir būklių, dėl kurių suteikiamos papildomos 14 dienų nėštumo ir gimdymo atostogos, sąrašą.
Naudoti informacijos šaltiniai:
- Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos asmens sveikatos priežiūros departamento raštas.
- Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2012 m sausio 24 d įsakymas Nr. Nr. V-46/A1-32 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 30 d. įsakymo Nr. V-533/A1-189 “Dėl teisės aktų, susijusių su elektroniniais nedarbingumo pažymėjimais bei elektroniais nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimais, patvirtinimo“ pakeitimo: Prieiga per internetą: <https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.E320A78A338D>
Susijusios atmintinės:
Nėščiųjų sveikatos tikrinimas Lietuvoje >>
Nėščiajai pavojingi simptomai ir būklės >>