Vaiko raidos vertinimas padės susidaryti bendrą vaiko gebėjimų vaizdą

Vaiko raidos vėlavimą būtina pastebėti laiku. Tokiu būdu, pasitelkus į pagalbą atitinkamus specialistus bei priemones galima pasiekti, kad vaiko raida taptų sklandesnė ir maksimaliai pagal individualius poreikius gerėtų mažylio adaptacija jį supančioje aplinkoje.

Kiekvienai mamai ir tėčiui jų vaikai yra patys gražiausi ir sumaniausi. Juk ne veltui liaudyje sklando posakis, kad ir pelėdai savas vaikas gražiausias. Tačiau posakiai posakiais, bet žiūrint objektyviai, augantys vaikai yra ir kažkuo panašūs ir kažkuo skirtingi. Vienas geriau geba vienus dalykus, kitas kitus, o trečias galbūt daro net daugiau nei jo bendraamžiai. Kuo anksčiau pastebimi vaiko raidos vėlavimai ar tam tikri sutrikimai, tuo anksčiau jam galima suteikti reikiamą pagalbą.

Nuo pat vaisiaus užsimezgimo mamos įsčiose, jo raidą stebi tiek laukiantys tėveliai, tiek gydytojai. Tas pats vyksta ir su jau gimusiu kūdikiu bei paaugusiu vaiku. Vėliau papildomai atsiranda darželio, mokyklos auklėtojai, mokytojai, kurie stebi bei vertina augančio vaiko raidą. Jei kyla kažkokių įtarimų, kad mažylis vystosi lėčiau nei jo bendraamžiai, rekomenduojama kreiptis į specialistus, kurie atliks vaiko raidos vertinimą / tyrimą.

Vaiko raidos vertinimas padės susidaryti bendrą vaiko gebėjimų vaizdą
Kur kreiptis ir ką daryti norint įvertinti savo vaiko raidą

Kur kreiptis ir ką daryti norint įvertinti savo vaiko raidą?

Įprastai, nuo pat gimimo, mažylio sveikatą bei raidą stebi šeimos gydytojas ar gydytojas pediatras. Prireikus, jis siunčia vaiką pas tam tikrus specialistus – vaikų ligų gydytoją ir kt. Todėl kai vienas iš šių ar visi specialistai pastebi arba diagnozuoja naujagimiui / kūdikiui / vaikui raidos (vystymosi) sutrikimus, ar galbūt dar tik mato, jog yra kažkokie rizikos veiksniai, turintys įtakos sutrikimams atsirasti, siunčia konsultacijai pas socialinį pediatrą arba raidos pediatrą, kuris įvertintų vaiko raidą.

Vaiko raidos įvertinimo klausimais konsultuoja ir kompleksinį raidos įvertinimą atlieka šios įstaigos:

Vaiko raidos vertinimą atlieka psichologai, kurių išvados gali būti antrinio ir tretinio lygio. Raidos įvertinimo testai parenkami pagal vaiko amžių, raidos sutrikimą, fizines galimybes bei raidos tyrimo tikslus.

Vertinimui naudojama DISC metodika, kuri padeda itin tiksliai nustatyti šiuos įgūdžius:

Atlikus testą, tėvams pateikiamos reikiamos vaiko priežiūros rekomendacijos.

Neišnešiotų vaikų raida pagal DISC metodą vertinama, atsižvelgiant į jų amžių:

DISC testas taikomas vaikams iki 5 metų amžiaus.

Įvertinus vaiko motorinę raidą, nustatomas vadinamasis motorinis amžius. Jo santykis su biologiniu amžiumi, padaugintu iš 100, vadinamas motoriniu koeficientu (MQ). Jei vaiko MQ daugiau kaip 70, laikoma, kad motorinė raida yra normali, jei MQ yra tarp 50 ir 70, laikoma, kad motorinė raida sutrikusi ir tokį vaiką reikia atidžiai stebėti. Tikėtina, jog daugelio šių vaikų motorinė raida normalizuosis savaime ar suteikus nedidelę pagalbą. Jei MQ mažesnis nei 50, motorinė raida labai sutrikusi – tokiam vaikui reikalinga kompleksinė pagalba

Beje, antrinio lygio psichologo pateiktas vaiko raidos DISC vertinimo išvadas privalo patvirtinti vaikų ir paauglių psichiatras / gydytojas psichiatras / neurologas.

DISC testas taikomas vaikams iki 5 metų amžiaus

Ką daryti po vaiko raidos įvertinimo?

Gavote gydytojo siuntimą, užsiregistravote kompleksiniam vaiko raidos įvertinimui, atlikote visus reikiamus testus, gavote dokumentus su medicininėmis diagnozėmis bei rekomendacijomis. O ką daryti toliau? Šis klausimas kamuoja visus tėvus, susiduriančius su vaiko raidos sutrikimo diagnoze.

Gavę išvadas pasidomėkite, ar pagal nurodytus ligos kodus, jūsų vaikui gali būti skiriama:

Kada kreiptis dėl vaiko raidos įvertinimo?

Dėl vaiko raidos įvertinimo į specialistus reikėtų kreiptis jei pastebite, kad jūsų vaikas susiduria su šiais sunkumais:
Taip pat galima kreiptis, jei reikia gauti neįgalumo patikslinimą ar pratęsimą arba kitais atvejais, kai reikia nustatyti bei įvertinti vaiko gebėjimus ir būklę.

Kaip atliekamas vaiko raidos įvertinimas?

Pagrindinis vaiko raidos vertinimo tikslas – kuo anksčiau išaiškinti ir koreguoti rizikos vaiko sveikatai veiksnius bei kuo tiksliau nustatyti, ar vaiko sveikatos būklė atitinka jo augimo ir brendimo pagal amžių ir lytį normatyvus.

Vaiko raidos tyrimas nėra vienapusis, jis apima įvairius raidos aspektus:

Visos šios sritys negali būti tiriamos atskirai viena nuo kitos, ypač ankstyvojo amžiaus vaikams. Nors augdami vaikai įgūdžius įgyja skirtingu laikotarpiu, tačiau specialistai yra nustatę tam tikrą raidos seką, pagal kurią vystosi visi vaikai.

Vaiko raidai stebėti svarbiausi pirmieji 3 jo gyvenimo metai

Vaiko raidai stebėti svarbiausi pirmieji 3 jo gyvenimo metai. Tai laikotarpis, kada mažylio smegenys vystosi intensyviausiai. Todėl tai pats geriausias laikas reabilitacijai, nes gaunamas maksimalus efektas. Tad šiuo periodu labai svarbu tiek tėvams, tiek šeimos ar vaikų ligų gydytojams laiku nustatyti vaiko raidos sutrikimus.

Atliekant vaiko raidos vertinimą, labai svarbu, kad kartu dalyvautų ir mažylio tėvai. Taip pat reikia atsižvelgti ir į vaiko sveikatą bei bendrą jo būklę – sergantis, piktas, blogai besijaučiantis, alkanas ar neišsimiegojęs vaikas užduotis atliks blogiau, prasčiau susikaups, todėl negalima bus tikėtis gauti teisingus rezultatus.

Vaiko raidą tiriantys specialistai naudoja šias priemones:

Kas gi yra norma, o kada vaikui reikalingas gydymas?

Į šį klausimą patys tėvai atsakymo greičiausiai neras. Tam reikia kreiptis į gydytojus, kurie įvertins, kaip vaikas pagal savo amžių atlieka atitinkamas užduotis. Vadovaudamiesi tuo, gydytojai užpildys vaiko raidos vertinimo lapą ir pateiks tėvams atsakymus bei tolimesnes rekomendacijas.

Jei vaikas atlieka jo amžiaus tarpsnį atitinkančias užduotis, gydytojai tėvams pateikia kito laikotarpio vaiko įgūdžių lavinimo rekomendacijas ir informuoja kada atvykti kitam raidos vertinimui. Tačiau jei vaikas neatlieka bent vienos iš vertinamo amžiaus tarpsnio užduočių, numatomas išsamesnis raidos vertinimas.

Raidos vertinimą atliekantis gydytojas su vaiko tėvais aptaria kiekvieno raidos tikrinimo rezultatus. Todėl labai svarbus šeimos bendradarbiavimas, nes iš tėvų specialistas sužino apie vaiko savybes, kurios gali būti reikšmingos vertinant raidą. Beje, vienareikšmės nuomonės ir išvadų nėra, todėl tėvai turi teisę reikšti savo nuomonę visais su jų vaiku susijusiais klausimais.

Kas gi yra norma, o kada vaikui reikalingas gydymas

Kokias užduotis turi atlikti vaikas raidos vertinimo metu

Kūdikių iki 1 metų raida vertinama 3, 6, 9 mėnesių amžiaus. Neišnešiotų naujagimių raida vertinama koreguojant amžių. Kaip ir minėjome prieš tai, vaikams skiriamos vaiko amžių, raidos sutrikimą, fizines galimybes bei raidos tyrimo tikslus atitinkančios užduotys.

3-jų mėnesių kūdikis geba:

6-ių mėnesių kūdikis geba:

9-ių mėnesių kūdikis geba:

1-ių metų vaikas geba:

1,5 metų vaikas geba:

2-jų metų vaikas geba:

3-jų metų vaikas geba:

4-ių metų vaikas geba:

Naudojant šias užduotis atliekamas vaiko raidos vertinimas bei pateikiami tyrimo rezultatai ir rekomendacijos dėl tolimesnės pagalbos ar pan.

Ankstyvoji reabilitacija

Ankstyvosios vaikų reabilitacijos paskirtis – užtikrinti ankstyvą vaikų raidos sutrikimų išaiškinimą bei teikti ankstyvą ir efektyvią kompleksinę pagalbą vaikams, jų tėvams / globėjams.

Vaiko raidos problemų:

judėjimo, kalbos ir bendravimo, klausos sutrikimų, raidos sulėtėjimo ar atsilikimo, maitinimo sutrikimų.

Vaiko elgesio sutrikimų:

neklusnumo, hiperaktyvumo, dirglumo, agresyvumo, sunkaus atsiskyrimo nuo tėvų.

Vaiko emocinių problemų, miego sutrikimų ir kt.

Ankstyvajai reabilitacijai vaikai priimami su šeimos, vaikų ligų gydytojo, vaikų neurologo ar vaikų chirurgo siuntimu.

Svarbu pasidomėti ar įstaigoje į kurią kreipiatės dėl vaiko ankstyvosios reabilitacijos paslaugų, šios paslaugos yra nemokamos – jas apmoka Teritorinės ligonių kasos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.

Kaip jau tikriausiai supratote, atliekant vaiko raidos vertinimą, labai svarbus vieningas tiek vaiko tėvų / globėjų, tiek gydytojų darbas. Reikalingas ypatingas dėmesys paramos galimybėms šeimoje, taip pat tėvams, kurie mokomi kaip bendrauti su vaiku, kaip skatinti jo raidą ir praktiškai pritaikyti psichologo pateiktas rekomendacijas.

Vaiko raidos vertinimas. Kas tai?

Tikrinant vaiko raidą, apimami įvairūs jos etapai, neišskiriant kažkurio individualiai – motorikos, kalbos ir komunikacijos, pažintinės, emocinės ir socialinės sritys, buitinių ir higieninių įgūdžių formavimasis ir kt. Vaikų vystymosi seka yra vienoda, skiriasi tik tam tikrų įgūdžių įgijimo laikas.

Vaiko smegenys intensyviausiai vystosi pirmaisiais 3 gyvenimo metais. Todėl jie yra patys svarbiausi ir tai yra geriausias laikas šeimai medicinos paslaugas teikiantiems ar vaikų ligų gydytojams kartu su tėvais laiku nustatyti ar vaiko raida atsiliekanti, vėluojanti.

Vaiko raida tikrinama tam tikrais etapais – amžiaus tarpsniais ir periodiškumu. Labai svarbu, kad kartu tyrime dalyvautų ir tėvai. Taip pat, atliekant vaiko raidos tikrinimą, nemažiau svarbi bendra vaiko sveikata – kosintis, čiaudintis, sloguojantis, prastai nusiteikęs ar blogai besijaučiantis vaikas jam skirtas užduotis atliks blogiau, nesugebės sutelkti dėmesio. Tokiu atveju nereikia tikėtis teisingų rezultatų. Svarbu vaiką tirti dieną, kai jis pavalgęs, nėra mieguistas, ar susijaudinęs.

Vaikų raida tikrinama naudojant tam tikras priemones: barškučius ar varpelius, plastikinius puodelius ar analogiško dydžio dėžutes, kaladėles, dėliones su geometrinėmis figūromis (lentą su 3 pagrindinėmis formomis – trikampis, kvadratas, apskritimas) ar plastikines dėžutes su atitinkamų geometrinių formų angomis, paveikslėlių knygutes, lėles, piešimo popierių, vaikiškas piešimo kreideles ar pieštukus.

Vaiko raida tikrinama tam tikrais etapais

Kokias užduotis reikia vaikui atlikti vertinant raidą?

Tyrimo metu vaikui užduodamos jo amžių bei raidos etapą atitinkančios užduotys bei stebima kaip jis jas atlieka.

1-rių metų vaikas:

1,5 metų vaikas:

2-jų metų vaikas:

3-jų metų vaikas:

4-ių metų vaikas: