Tyrimai nėščiajai

Tyrimai nėščiajai

Sutrumpinimai:
tyrimas būtinas (B), rekomenduojamas (R), nemokamas (N), mokamas (M).

Už tyrimus, kurių atlikimas nereglamentuotas teisės aktais arba kuriems atlikti nėra medicininių indikacijų, tačiau moteris jų pageidauja, nėščioji turi sumokėti gydymo įstaigoje nustatytais įkainiais.

I TRIMESTRAS

Bendras kraujo tyrimas (Hb, leukocitai, trombocitai, Ht): Atliekamas pirmo apsilankymo metu. Nėštumo eigoje atliekamas pagal poreikį (jei moteris serga anemija, atliekamas gydymo korekcijai ir kontrolei). Taip pat atliekamas 32 sav. Nėščiųjų anemija I ir III nėštumo trimestre konstatuojama, kai Hb mažiau kaip 110 g/l, o II trimestre – mažiau kaip 105 g/l.

Tyrimas atliekamas iki 12 nėštumo sav. ir 32 sav. (B, N)

Kraujo grupės ir Rh nustatymas: Atliekamas pirmo apsilankymo metu. Kiekvienai nėščiajai reikia atlikti kraujo grupės ir Rh tyrimą, net jei iki nėštumo ji buvo nustatyta.

Tyrimas atliekamas iki 12 nėštumo sav. (B, N)

Rh antikūnų nustatymas, kai moters Rh (-), o vyro Rh (+):

Atliekamas tada, jeigu moters Rh D neigiamas (Rh (-), o vyro Rh D teigiamas (Rh (+). Tyrimas atliekamas pirmo apsilankymo metu ar iki 12 sav. Tyrimas kartojamas 27–28 sav. Jeigu antikūnų nerandama, moteriai suleidžiama anti-D imunoglobulino, toliau antikūnai netiriami.

Tyrimas atliekamas 12 nėštumo sav. (B, N)

Bendras šlapimo tyrimas:

Vertinamas šlapimo lyginamasis svoris, ar yra baltymo, leukocitų, eritrocitų, gliukozės, ketonų, nitritų. Padeda nustatyti inkstų ligas, kai atliekamas nėštumo pradžioje. Vėliau padeda nustatyti preeklampsiją. Pasireiškus hipertenzijai ar preeklampsijos simptomams paskiriamas atlikti paros baltymo šlapime tyrimas.

Pirmo apsilankymo metu ir 32 sav. (B, N)

Šlapimo pasėlio tyrimas – besimptomei bakteriurijai nustatyti:

Besimptomė bakteriurija nustatoma iki 10 proc. nėščiųjų, neturi jokių klinikinių simptomų ir požymių. Jei nustatoma bakteriurija, skiriamas gydymas ir tyrimas kartojamas po gydymo (jau mokamai). Negydoma besimptomė bakteriurija pusei moterų pereina į cistitą, o 30 proc. – į pielonefritą. Tokiu atveju gresia didesnis pavojus pagimdyti prieš laiką ir mažo gimimo svorio naujagimį.

12–14 sav. (B, N)

Svėrimas:

Dažno svėrimo nauda yra abejotina, todėl nėščioji gali rinktis, ar nori svertis kiekvieno vizito metu. Rekomenduojama sverti nutukusias ir mažai sveriančias moteris.

(R, N)

Dėl hepatito B viruso:

Virusinis hepatitas B – viruso sukeltas kepenų uždegimas, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir kepenų vėžį. Jei nėščiosios patikros metu jos kraujyje rasta HBsAg, būtina nedelsiant ją siųsti gydytojo infektologo konsultacijai. Jei nėščioji užsikrečia I nėštumo trimestre, naujagimiui virusas perduodamas iki 10 proc. atvejų, jei III trimestre arba nėščioji yra viruso nešiotoja – iki 70 proc. Naujagimis gali užsikrėsti per placentą; gimdymo metu, patekus motinos skysčių; cezario pjūvio operacijos metu.

Iki 12 sav. (B, N)

Dėl sifilio RPR:

Sifilis – gana lengvai lytiškai plintanti liga, kuri negydoma gali sukelti rimtų sveikatos problemų tiek motinai, tiek jos dar negimusiam kūdikiui. Į vaisiaus organizmą ši infekcija patenka per kraują nėštumo ar gimdymo (tiek natūralaus, tiek cezario pjūvio) metu. Ankstyva ligos diagnostika gali padėti išvengti vaisiaus susirgimo šia sunkia liga.

Pirmo apsilankymo metu ir 29–40 sav. (R, N)

Dėl ŽIV:

ŽIV užsikrėtusi nėščioji gali užkrėsti šia liga savo kūdikį nėštumo metu, gimdydama ir po gimimo žindydama krūtimi. Anksti nustačius ŽIV infekciją skiriamas ŽIV ligos gydymas ir kitos prevencinės priemonės.

Pirmo apsilankymo metu ir 29–40 sav. (R, N)

Lytiškai plintančių ligų nustatymas:

Rekomenduojamas toms, kurios turi lytiškai plintančių ligų rizikos veiksnių dėl chlamidiozės, sifilio, gonorėjos, trichomonozės ir genitalijų pūslelinės (herpio) ir kt. Nėštumo metu galima užkrėsti dar negimusį kūdikį. Užsikrėtusi motina gali perduoti infekciją savo kūdikiui gimdymo metu.

Iki 12 sav. (R, M)

PAP tepinėlis:

Siūlomas atlikti 25 metų ir vyresnėms nėščiosioms, jeigu nebuvo atliktas 3 metų laikotarpiu. Atliekamas nėštumo pradžioje. Šis tyrimas yra gimdos kaklelio vėžio prevencijos programoje.

Iki 12 sav. (R, N)

Prenatalinės rizikos įvertinimas PRISCA:

Atliekant pirmąjį tyrimą įvertinama rizika kūdikiui gimti su Dauno ir Edvardso sindromais, atliekant antrąjį – įvertinama riziką kūdikiui gimti su Dauno ir Edvardso sindromais, nervinio vamzdelio pažeidimu. Tyrimas atliekamas iš kraujo.

11–13 sav. ir 14–22 sav. (R, N)

Vaisiaus vandenų amniocentezė:

Jei chromosomų patologijos rizika padidėjusi, skiriama amniocentezė. Tai diagnostinė procedūra, kurios metu, stebint ultragarsu, duriama plona adata per moters gimdos sienelę ir paimama vaisiaus vandenų. Vaisiaus vandenyse yra nuo vaisiaus atsiskyrusių ląstelių, kurias išanalizavus ir ištyrus galima pasakyti, ar vaisius neturi chromosominių pakitimų.

14–22 sav. (R, N)

Choriono gaurelių biopsija:

Ši procedūra skirta nustatyti arba atmesti vaisaus chromosomų anomalijas ar kitas genų ligas. Tyrimas atliekamas per priekinę pilvo sieną, stebint ultragarsu, duriant ploną adatą į besiformuojančią placentą – paimama 20–40 mg medžiagos (choriono gaurelių).

Nuo 10–11 iki 13 sav. (+ 6 d.) (R, N)

Neinvazinis prenatalinis tyrimas (NIPT):

Tai naujos kartos jūsų kraujo mėginyje esančios laisvos vaisiaus DNR tyrimas, nustatantis kūdikio Dauno, Edvardso, Patau sindromų ir lytinių chomosomų pakitimų riziką iki 99 % tikslumu. Tiriamas motinos kraujas iš venos, nereikia imti vaisiaus vandenų. Lietuvoje galima atlikti keleto gamintojų NIPT tyrimą, jie skiriasi tiriamuoju objektu ir rezultatų analizavimo technika.

Nuo 10 sav. (R, M)

Antikūnų prieš raudonukės virusą nustatymas kraujyje:

Raudonukės virusas pasižymi stipriu teratogeniniu (sukeliančiu genų arba chromosomų mutaciją, gemalo raidos sutrikimus) poveikiu. Vaisius jautrus raudonukės virusui pirmus 3 nėštumo mėnesius.

(R, M)

Antikūnų prieš toksoplazmozės, raudonukės, citomegalo virusą nustatymas kraujyje:

Nerekomenduojama visas nėščiąsias tirti dėl citomegalo viruso ar toksoplazmozės. Šios infekcijos vaisiui yra pavojingos, tačiau gydymo veiksmingumas ir saugumas neįrodyti.

Veiksmingiausia laikytis profilaktinių priemonių: plauti rankas po kontakto su gyvūnais, prieš ruošiant ar patiekiant maistą, tinkamai termiškai paruošti mėsos ir žuvies produktus, plauti vaisius ir daržoves. Svarbu plauti rankas po kontakto su vaikais, jų žaislais, seilėmis ir šlapimu.

(R, M)

II TRIMESTRAS

Gimdos dugno aukščio matavimas:

Tai yra paprastas būdas įvertinti vaisiaus augimą. Greitas kreivės kilimas gali rodyti daugiavaisį nėštumą, didelį vaisiaus vandenų kiekį, didelį vaisių, gimdos naviką. Lėtas kreivės kilimas gali rodyti sulėtėjusį vaisiaus augimą (VAS), mažą vaisiaus vandenų kiekį, žuvusį vaisių, netiksliai nustatytą nėštumo trukmę.
Esant greitam arba lėtam kreivės kilimui atliekamas ultragarsinis tyrimas diagnozei patvirtinti arba atmesti.

Nuo 24 sav. (B, N)

Vaisiaus širdies ritmo vertinimas:

Šis tyrimas atliekamas kiekvieno vizito metu ultragarsiniu dopleriu arba kardiotokografu. Jis patvirtina vaisiaus gyvybingumą ir nuramina moterį.

26–40 sav. (B, N)

Vaisiaus judesių sekimas:

Rekomenduojama judesius pradėti vertinti nuo 26 sav. Judesiams išnykus ar susilpnėjus, kreiptis į ligoninę.

26–40 sav. (B, N)

Gliukozės toleravimo mėginys:

Gestacinis diabetas yra dažniausias nėščiųjų medžiagų apykaitos sutrikimas. Daugumai moterų gliukozės toleravimas sutrinka II nėštumo trimestrą, kai, daugėjant priešingai nei insulinas veikiančių hormonų, didėja audinių atsparumas insulinui, o kasa nepajėgia jo pakankamai pagaminti. Kitoms diabetas arba gliukozės toleravimo sutrikimas iki nėštumo nebūna diagnozuotas ir pirmą kartą išryškėja tik jo metu.

24–28 sav. (R, N)

Makšties infekcijos:

Tiriama tada, kai skundžiamasi niežuliu, skausmu makštyje ar šlapinantis, nemaloniu kvapu.

0–40 sav. (R, M)

Skydliaukės funkcijos tyrimai:

Netgi esant nedideliam jodo stygiui organizme, pasireiškia nuovargis, sumažėja darbingumas, didėja jautrumas, nervingumas. Jei nėštumo metu moteris su maistu gauna per mažai jodo, embrionas nepakankamai aprūpinamas skydliaukės hormonais (ypač T4), būtinais smegenų formavimuisi. Tyrimo metu nustatomas skydliaukės hormonų kiekis kraujyje. Siūlomas moterims, jeigu yra skydliaukės ligų simptomų, šeimos nariai ar nėščioji yra sirgusi skydliaukės ligomis.

(R, M)

III TRIMESTRAS

Rh antikūnų nustatymas netiesioginiu Kumbso metodu, kai moters Rh (-), o vyro Rh (+):

Jei antikūnų randama, nėščioji siunčiama į perinatologijos centrą; jei antikūnų nerandama, 28–32 sav. suleidžiama anti-D imunoglobulino ir toliau antikūnai netiriami.

27–28 sav. (B, N)

Pasėlis B grupės streptokokui (BGS) nustatyti:

imamas pasėlis iš makšties apatinio trečdalio ir išangės. B grupės streptokokas (BGS) – pagrindinis ankstyvo naujagimių sepsio ir meningito sukėlėjas. Moterims po gimdymo gali sukelti infekciją. Makštyje randamas apie 20 % nėščiųjų. BGS nešiotojoms ir rizikos grupės moterims prasidėjus gimdymui arba nutekėjus vaisiaus vandenims skiriami antibiotikai. Tai yra efektyvi naujagimių streptokokinės infekcijos profilaktika.

35–37 sav. (B, M)

Herpes Simplex viruso nustatymas:

Rekomenduojama tirtis simptomų (makšties gleivinėje atsiranda grupinių skausmingų pūslelių, niežti, degina) turinčioms nėščiosioms ir toms, kurių partneris serga. Patekęs į organizmą, herpes virusas visam gyvenimui išlieka nugarinio ir trišakio nervų mazguose. HSV ypač pavojingas nėščiosioms. Nors HSV labai retai pereina per placentą ir pažeidžia vaisių, virusas ypač pavojingas nėščiosioms gimdymo metu.

(B, N)

Mes visada pasiruošę jums padėti!

Mes stengiamės atmintinėse pateikti jums aktualią informaciją apie visas galimybes, priklausančias vaikus su raidos sutrikimais auginančioms šeimoms. Tačiau jei vis dėlto neradote reikiamos informacijos, Mama – Mamai emocinei konsultacijai arba įsigykite gidą tėvams.

Kilo klausimų? O gal turite susijusios patirties? Pasidalinkite savo mintimis komentarų skiltyje:

Subscribe
Notify of
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Peržiūrėti visus komentarus