Mišrus raidos sutrikimas reiškia, kad sutriko ne viena, bet kelios vaiko raidos sritys

Vaiko raidą sudaro daugybė aspektų. Tai ir judesiai, ir kalba, pažinimo bei socialinė ir emocinė raida. Visa tai turi atitikti tam tikras nustatytas normas, kurios reiškia, kad vaikas vystosi normaliai. Tačiau vis dažniau girdima apie vaikų raidos sutrikimus, kurie tiek tėvams, tiek mokytojams kelia nerimą. Viena iš tokių diagnozių – mišrus raidos sutrikimas. Kas tai ir kaip su tuo gyventi?

Mišrus raidos sutrikimas vaikui diagnozuojamas tada, kai sutrinka ne viena, o kelios raidos sritys – vėluoja ne tik kalba, bet ir jos supratimas, ne pagal amžių nepakankamai išreikštas girdimasis bei regimasis dėmesys, savarankiškumas ir kt.

Mišrus raidos sutrikimas (F 83) apima sutrikimus, kuriems būdingas specifinių tarimo ir kalbos, mokymosi sugebėjimų ir judesių raidos sutrikimų mišinys, tačiau nė vienas šių sutrikimų nėra vyraujantis tiek, kad būtų laikomas pagrindiniu. Ši mišri kategorija turi būti taikoma tik tada, kai yra didelis minėtų specifinių sutrikimų sutapimas.

Mišrus raidos sutrikimas - Galių dėžutė

Išskirtos trys pagrindinės sutrikimų kategorijos, kurios būdingos specifiniam mišriam raidos sutrikimui:

Norint padėti vaikui vystytis, reikia lavinti kelias sritis iš karto. Tokiais atvejais paprastai lavinama:

Specifinis tarimo ir kalbos raidos sutrikimas

Tai toks sutrikimas, kai vaiko kalbos raida sutrinka jau ankstyvosiose jos vystymosi stadijose. Šis sutrikimas atsiranda ne dėl neurologinių ar kalbos mechanizmų anomalijų, sensorinių pažeidimų, protinio atsilikimo arba aplinkos veiksnių įtakos. Kalbos raidos sulėtėjimą dažnai lydi skaitymo ir raidžių suvokimo sunkumai, asmeninių santykių problemos ir elgesio sutrikimai.

Specifiniai mokymosi sutrikimai

Tai mišri grupė sutrikimų, kurie pasireiškia mažesniais skaitymo, rašymo, matematikos mokymosi pasiekimais nei tikėtina pagal intelektinius gebėjimus (kai IQ yra 80 ir aukštesnis) ir vaiko amžių atitinkantį ugdymą. Taip pat neverbaliniais mokymosi sutrikimais, pasireiškiančiais motorinių įgūdžių stoka, sunkumais sprendžiant neverbalines užduotis ir apdorojant vizualinę erdvinę informaciją.

Šiems sutrikimams būdinga, kai dėl atskirų pažinimo procesų neišlavėjimo ar sutrikimo, vaiko mokymosi pasiekimai neatitinka bendrųjų pasiekimų ir kompetencijų, tačiau jų priežastis nėra intelekto, sensoriniai sutrikimai ir netinkamas ugdymas ar sociokultūrinės sąlygos.

Specifiniai pažinimo sutrikimai sukelia mokymosi negales, kurios pasireiškia skaitymo, rašymo, matematinių gebėjimų raidos trūkumais, impresyviosios ir ekspresyviosios kalbos neišlavėjimu. Dažniausiai pasitaikantys sutrikimai yra girdimojo suvokimo ir lingvistiniai, regimojo (vizualinio) suvokimo, skirtingo modalumo suvokimo tarpusavio koordinacijų, atminties sutrikimai bei neišlavėjimai.

Specifinis judesių raidos sutrikimas

Pasaulyje nėra skiriama daug dėmesio vaikams, turintiems vienokių ar kitokių nedidelių motorinės raidos sutrikimų, nes jie laikomi „lengvais“, palyginti su cerebriniu paralyžiumi, Dauno sindromu ir kitais rimtais sutrikimais, lemiančiais rimtas motorines problemas. Tai ne tik vaiko judesių raidos sutrikimas, bet ir raumenų tonuso pakitimai. Vaikų judesių sutrikimai gali prasidėti bet kuriame amžiuje. Stebėdami vartytis, atsisėsti, ropoti pradedantį kūdikėlį, įvertame jo dar nekoordinuotus judesius. Vėliau laukiame pirmųjų atsargių žingsnių, lipimo laiptais, bėgiojimo, šokinėjimo. Tačiau žinodami vaikų fiziologinių judesių raidos ypatumus, anksčiau pastebėsime sutrikimus. Derėtų žinoti, kad vaikų judesių sutrikimai gali pasireikšti tiek būdravimo, tiek miego metu.

Pastebėję, kad jūsų vaikutis blogiau bėgioja, sunkiau lipa laiptais nei kiti to paties amžiaus vaikai ar valingai / nevalingai kartoja keistus judesius, apie tai papasakokite vaiką prižiūrinčiam gydytojui, kad laiku nukreiptų specialisto konsultacijai.

Judesių raidos sutrikimų turintiems vaikams kineziterapija padeda įveikti padidinto ar sumažinto raumenų tonuso problemas, išmokti išlaikyti ir keisti padėtis, nugalėti patologinius refleksus, formuoti kūno tiesinimo, rankų apsaugos, pusiausvyros reakcijas.

Iki kokio amžiau ribos vaikui nustatomas specifinis mišrus raidos sutrikimas (F 83)?

Jei vaiko raida stipriai vėluoja, specifinis mišrus raidos sutrikimas (F 83) gali likti iki vaikui sukaks 18 metų.

Kokiame amžiuje specifinis mišrus raidos sutrikimas (F 83) gali būti panaikinamas arba keičiamas į kitą raidos sutrikimą?

Dažniausiai, vaikui sukakus 7 metams, raida pasivejama ir F 83 (mišrus raidos sutrikimas) visai panaikinamas arba keičiamas į kitą raidos sutrikimo diagnozę:

  • Specifiniai kalbos ir kalbėjimo raidos sutrikimai (F 80);
  • Specifinis motorinės funkcijos sutrikimas (F 82);
  • Hiperkineziniai sutrikimai (F 90);
  • Įvairiapusiai raidos sutrikimai (F 84);
  • Protinis atsilikimas (F 70 – F 79).

Svarbu:

Esant specifiniam judesių raidos sutrikimui (F 82) ir hiperkineziniams sutrikimams (F 90) suteikiama galimybė vykti į sanatoriją sveikatos grąžinamajam gydymui.

Įsidėmėkite ir tai, kad mišrus raidos sutrikimas yra tik diagnozė, o sprendimus, lemiančius jūsų atžalos likimą priimate jūs. Didžiausią indėlį į vaiko vystymąsi daro tie tėvai, kurie nebijo keisti savo požiūrio, nusistovėjusius įpročius nedvejodami pritaiko vaiko poreikiams, o svarbiausia, nuoširdžiai bendradarbiauja su vaikui padėti galinčiais specialistais.