Vaiko raida prasideda dar mamos įsčiose

Šeimoje atsiradęs naujas narys, tėvams sukelia nemažai streso bei rūpesčio. Ir tai ne tik dėl nemigo naktų, pilvo dieglių ar kitų kasdienių bei įprastų rūpesčių. Greta viso to eina ir vaiko raidos stebėjimas. Net jei visi aplinkui nuolat kartoja, kad visi vaikai yra skirtingi ir jų vystymasis individualus, bet rūpestingų tėvų akys nevalingai krypsta į draugų, kaimynų ar darželio grupės vaikus, kurie geba šiek tiek daugiau, nei jų pačių atžala.

Kūdikio ir vaiko raida vyksta etapais. Jei ką tik gimusio mažylio iki vienerių metų raidos etapai skaičiuojami mėnesiais, tai po pirmojo gimtadienio stebimi per metus padaromi pokyčiai. Vaikų raidai svarbūs pirmi treji, penkeri gyvenimo metai, per kuriuos galima pastebėti ir diagnozuoti raidos sutrikimus bei laiku spėti suteikti būtiną pagalbą.

Vaiko raida prasideda dar mamos įsčiose
Vaiko raidos etapai

Vaiko raidos etapai

Žmogaus / vaiko raida prasideda vos vaisiui užsimezgus mamos įsčiose ir tęsiasi visą likusį jo gyvenimą. Šiame pasaulyje vaikas auga apsuptas įvairiausių veiksnių, su kuriais kasdieną susipažįsta ir patiria įvairiausius išgyvenimus. O tėvų bei jį supančių auklėtojų, mokytojų ir kitų suaugusių žmonių pareiga jam padėti susidoroti su iškylančiais sunkumais.

Net pastebėjus, kad vaikas vystosi šiek tiek lėčiau nei jo bendraamžiai, nereikia pulti į paniką. Svarbu stebėti vaiko raidą, o jei reikia, atlikti raidos tyrimą ar kreiptis į šeimos gydytoją, kuris siunčia vaiką konsultacijai pas socialinį pediatrą arba raidos pediatrą dėl vaiko raidos vertinimo.

Dėl vaiko raidos įvertinimo konsultuoja ir kompleksinį vaiko raidos įvertinimą teikia:

Ankstyvosios korekcijos tarnybos, ankstyvosios reabilitacijos tarnybos, teikiančios antrinio lygio ankstyvosios reabilitacijos paslaugas (kontaktai pateikti atmintinėje apie ankstyvąją reabilitaciją).

Tretinio lygio konsultacinių ir stacionarinių paslaugų organizacijos: Vaiko raidos centras, Vaikų reabilitacijos skyrius Druskininkų „Saulutė“, Vaikų reabilitacijos ligoninė „Lopšelis“.

Savivaldybės pedagoginė psichologinė tarnyba (PPT) arba apskrities pedagoginė psichologinė tarnyba (PPT).

Privačios įstaigos, atliekančios kompleksinį vaiko raidos vertinimą vaikams, turintiems raidos, emocinių ir elgesio sutrikimų, mokamai.

Raidos vertinimą atlieka psichologai, kurių išvados gali būti antrinio ir tretinio lygio. Vaiko raidos DISC vertinimo išvados pateiktos antrinio lygio psichologo, turi būti patvirtintos gydytojų – vaikų ir paauglių psichiatro ar gydytojo psichiatro, neurologo.

Vaikų raida skirstoma į:

Stebint ir analizuojant kiekvieną šią klasifikaciją atsižvelgiant į vaiko amžių ir nustatoma ar vaiko raida yra normali.

Vaiko raidos vertinimas

Vaiko raidos vertinimas.
Kas tai?

Vertinant vaiko raidą, apimami įvairūs jos etapai, neišskiriant kažkurio individualiai – motorikos, kalbos ir komunikacijos, pažintinės, emocinės ir socialinės sritys, buitinių ir higieninių įgūdžių formavimasis ir kt. Vaikų vystymosi seka yra vienoda, skiriasi tik tam tikrų įgūdžių įgijimo laikas.

Vaiko smegenys intensyviausiai vystosi pirmaisiais 3 gyvenimo metais. Todėl jie yra patys svarbiausi ir tai yra geriausias laikas šeimai medicinos paslaugas teikiantiems ar vaikų ligų gydytojams kartu su tėvais laiku nustatyti ar vaiko raida atsiliekanti, vėluojanti.

Vaiko raida vertinama tam tikrais etapais – amžiaus tarpsniais ir periodiškumu. Labai svarbu, kad kartu tyrime dalyvautų ir tėvai. Taip pat, atliekant vaiko raidos vertinimą, nemažiau svarbi bendra vaiko sveikata – kosintis, čiaudintis, sloguojantis, prastai nusiteikęs ar blogai besijaučiantis vaikas jam skirtas užduotis atliks blogiau, nesugebės sutelkti dėmesio. Tokiu atveju nereikia tikėtis teisingų rezultatų. Svarbu vaiką tirti dieną, kai jis pavalgęs, nėra mieguistas, ar susijaudinęs.

Vaikų raida vertinama naudojant tam tikras priemones: barškučius ar varpelius, plastikinius puodelius ar analogiško dydžio dėžutes, kaladėles, dėliones su geometrinėmis figūromis (lentą su 3 pagrindinėmis formomis – trikampis, kvadratas, apskritimas) ar plastikines dėžutes su atitinkamų geometrinių formų angomis, paveikslėlių knygutes, lėles, piešimo popierių, vaikiškas piešimo kreideles ar pieštukus.