Kas nusako vaiko raidos vėlavimą?

Vaiko raidos vėlavimą būtina pastebėti laiku. Tokiu būdu, pasitelkus į pagalbą atitinkamus specialistus bei priemones galima pasiekti, kad vaiko raida taptų sklandesnė ir maksimaliai pagal individualius poreikius gerėtų mažylio adaptacija jį supančioje aplinkoje.

Pasak specialistų bei tėvų, pirmieji raidos vėlavimo požymiai pasireiškia tarp antrųjų ir ketvirtųjų vaiko gyvenimo metų. Taip yra todėl, kad būtent šiame amžiaus tarpsnyje išryškėja jau ne tik specialisto akiai pastebimi vaikų raidos ypatumai. Pastebima, kad dažniausiai kreipiamasi tada, kai vaikas pradeda lankyti ugdymo įstaigą arba kai artimieji iš jo nesulaukia žymesnio kalbos / savarankiškumo progreso.

Jei pastebite, kad jūsų dvimetis taria daug mažiau prasmingų žodžių nei jo bendraamžiai arba netaria visai, nenumokite ranka ir kreipkitės į specialistus. „Nenurašykite“ to sakydami, kad spės, išaugs, pasivys ir pan. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį jei mažylis nesupranta prašymų, jų nevykdo.

Raidos sutrikimai
Dar vienas svarbus požymis - tai atsiliekantis stambiosios ar smulkiosios motorikos vystymasis

Dar vienas svarbus požymis – tai atsiliekantis stambiosios ar smulkiosios motorikos vystymasis.

Šiuo atveju net ir patys tėvai gali pastebėti jei vaiko judesiai jam einant, bėgant, lipant laiptais, dirbant rankomis, pirštais atrodo nekoordinuoti, nerangūs. Taip pat nežiūrėkite pro pirštus ir kreipkitės į specialistus, jeigu jūsų atžalai sunku susitelkti į vieną veiklą, ją tęsti, užbaigti.

Arba galbūt vaikas neturi poreikio socialiniam bendravimui – nesidomi kitais vaikais, suaugusiais, pats nesistengia užmegzti kontakto ar neatsiliepia į kitų norą bendrauti. Vaikas nežiūri žmonėms į akis, o gal pastebite „keistus“, jo bendraamžiams nebūdingus judesius, pomėgius, stiprias neįprastas baimes?

Tai svarbūs signalai, kad būtina susirūpinti ar vaiko raidai nereikia papildomos, išorinės specialistų pagalbos. Tačiau dar nereiškia, kad vaiko raida sutrikdyta nepataisomai. Jei jums vis tik neramu, kreipkitės į specialistus vien dėl to, kad jie profesionaliai paaiškins, atsakys į jūsų klausimus, patars kaip galite padėti savo mažyliui augti. Nurimę ir gavę naudingų patarimų, žiūrėsite į viską kitaip.

O galbūt jums prireiks nedidelių paslaugų, jei bus nustatytas nežymus raidos vėlavimas. Pavyzdžiui, vėluojant kalbai gali prireikti logopedo paslaugų ar kt.

Patarimai auginant sutrikusios raidos vaiką

Tyrimo metu vaikui užduodamos jo amžių bei raidos etapą atitinkančios užduotys bei stebima kaip jis jas atlieka.

Jei vis tik jūsų vaikui buvo nustatytas raidos sutrikimas, nenusiminkite ir nepulkite į paniką. Šiandien tikrai nemažai kompetentingų specialistų, kurių padedami galite padėti vaikui įveikti kilusius sunkumus. Ties vaiko diagnoze pasaulis nesibaigia. Svarbu sukurti mažyliui saugią ir jo poreikius atitinkančią aplinką. Svarbu neignoruoti fakto ir „nepaslėpti“ jo.

Labai dažnai tėvams kyla baimė ir jie linkę ignoruoti bei neigia, kad jų vaiko raida sutrikusi. Tai nėra jokia gėda ar kažkas „amoralaus“.

Vaikų raidos sutrikimai būna labai įvairūs – skirtingo sunkumo bei skirtingų sričių. Todėl skiriasi tiek suteikiama pagalba, tiek jos intensyvumas. Išsamiai ištyrę vaiko raidą, specialistai kartu su tėvais sudaro konkrečiam vaikui tinkamą pagalbos planą. Kaip ir minėjome prieš tai – vienam vaikui galbūt reikia tik logopedo pagalbos, kuris padėtų sustiprinti jo kalbėjimo įgūdžius. O kitam gali prireikti intensyvesnės kompleksinės, kelių specialistų pagalbos.

Vaikų raidos sutrikimai būna labai įvairūs

Nustačius diagnozę pasidomėkite, ar pagal nurodytus ligos kodus, jūsų vaikui bei vaiką su specialiais poreikiais auginančiai šeimai gali būti skiriama:

Svarbu „nepaklysti“ tarp visų institucijų ir nepabijoti kreiptis.