Nemokama sveikatos priežiūra tėvams ir kūdikiams

Nemokama sveikatos priežiūra tėvams ir kūdikiams

Būsimi ir esami tėveliai turi pasirūpinti ne tik vaiko, bet ir savo privalomuoju sveikatos draudimu tam, kad galėtų gauti nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas gydymo įstaigoje. Norime Jums padėti ir supažindinti su informacija apie privalomojo sveikatos draudimo suteikimą.

Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) valstybės lėšomis skyrimo tvarka tėvams

  • Vaiką auginantys tėvai turi žinoti, kad privalomasis sveikatos draudimas (PSD) valstybės lėšomis, gimus atžalai, mamai arba tėčiui nesuteikiamas savaime, t. y. jie patys turi sutvarkyti reikiamus dokumentus, kad gautų sveikatos priežiūros paslaugas nemokamai.
  • Norint, kad draudimas įsigaliotų, tėvai turi atvykti į teritorinę ligonių kasą (TLK) pagal savo gyvenamąją vietą (PSD nebus suteiktas telefonu arba pateikus dokumento kopiją).
  • Atvykęs vienas iš tėvų, pageidaujantis tokio draudimo, TLK privalo pateikti vaiko (vaikų) gimimo liudijimo originalą (liudijimų originalus) ir savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Originalo neturėjimas negarantuoja, kad vaiką tikrai augina būtent tas asmuo, kuris nori pasinaudoti valstybės parama.
  • Duomenys, patvirtinantys draustumą, įvedami į informacinę sistemą, kuria naudojasi gydymo įstaigos, su kuriomis ligonių kasos sudaro sutartis dėl paslaugų teikimo ir apmokėjimo. Už gydymo paslaugas, teikiamas medicinos įstaigose, sudariusiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, mokėti nereikės – už tai moka ligonių kasos PSDF biudžeto lėšomis.
  • Tik vienas iš tėvų gali būti draudžiamas PSD valstybės lėšomis. Nesvarbu, kad šeimoje auga daugiau negu vienas vaikas – tik vienas iš tėvų tampa apdraustu PSD nuo vaiko gimimo dienos ir gali gauti reikiamas gydymo paslaugas nemokamai, todėl tėvai tarpusavyje turi susitarti, kuris bus apdraustas PSD valstybės lėšomis ne tik gimus vaikui, bet ir vėliau, jei, pavyzdžiui, vienas iš jų netenka darbo.
  • Kol tėvai nesikreipia į TLK, tol ligonių kasos neturi informacijos apie tai, kuris iš tėvų pasirinko draudimą valstybės lėšomis, šios informacijos neturi ir gydymo įstaigos, todėl jos negali teikti ligonių kasų kompensuojamų sveikatos priežiūros paslaugų.

Atvejai, kada tėvams suteikiamas PSD valstybės lėšomis

Moteris, dirbanti pagal darbo sutartį, pagimdžiusi kūdikį

Nėščiosioms, kurioms suteikiamos nėštumo ir gimdymo atostogos, pagimdžiusioms vaikelį kreiptis į TLK dėl PSD draudimo valstybės lėšomis nereikia, kadangi jos ne vėliau kaip per 14 dienų iki nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos parašo prašymą darbdaviui suteikti vaiko priežiūros atostogas, kurios gali trukti iki vaikui sukaks treji metai. Visą šį laiką vaiką prižiūrinti mama bus draudžiama PSD valstybės lėšomis.

Nedirbanti mama, pagimdžiusi kūdikį

Praėjus 56 dienoms po gimdymo, nedirbanti mama turi teisę į privalomąjį sveikatos draudimą valstybės lėšomis. Ji privalo kreiptis į teritorinę ligonių kasą ir pateikti vaiko (vaikų) gimimo liudijimo originalą (liudijimų originalus) ir savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Vienas iš tėvų (įtėvių) arba globėjų, auginantis vaiką iki 8 metų

Tik vienas iš tėvų, pageidaujantis tokio draudimo, ligonių kasai turi pateikti vaiko gimimo liudijimo originalą ir savo tapatybę patvirtinantį dokumentą. Bus draudžiamas PSD valstybės lėšomis tol, kol vaikui sukaks 8 metai.

Vienas iš tėvų (įtėvių) arba globėjų, auginantis du ir daugiau nepilnamečių vaikų iki 18 metų

Tik vienas iš tėvų, pageidaujantis tokio draudimo, ligonių kasai turi pateikti vaiko gimimo liudijimo originalą ir savo tapatybę patvirtinantį dokumentą. Bus draudžiamas PSD valstybės lėšomis tol, kol vyriausiajam sukaks 18 metų.

Vienas iš tėvų (įtėvių) arba globėjų, slaugantis (prižiūrintis) negalią turintį vaiką

Tik vienas iš tėvų, pageidaujantis tokio draudimo, ligonių kasai turi pateikti slaugomo vaiko gimimo liudijimo originalą, dokumentą su duomenimis apie neįgalumo lygio nustatymą ir savo tapatybę patvirtinantį dokumentą. Bus draudžiamas PSD valstybės lėšomis tol, kol pasibaigs slaugomo vaiko neįgalumo galiojimo laikas.

Vienas iš tėvų netenka darbo

Tėvai turi tarpusavyje nuspręsti, kuris iš jų bus draudžiamas PSD valstybės lėšomis ne tik gimus vaikui, bet ir vėliau, jei, pavyzdžiui, vienas iš jų netenka darbo. Darbo santykių neturintys, jokios ekonominės veiklos nevykdantys ir valstybės lėšomis nedrausti tėveliai kas mėnesį privalo savarankiškai mokėti PSD įmokas.

Mes visada pasiruošę jums padėti!

Mes stengiamės atmintinėse pateikti jums aktualią informaciją apie visas galimybes, priklausančias vaikus su raidos sutrikimais auginančioms šeimoms. Tačiau jei vis dėlto neradote reikiamos informacijos, Mama – Mamai emocinei konsultacijai arba įsigykite gidą tėvams.

Kilo klausimų? O gal turite susijusios patirties? Pasidalinkite savo mintimis komentarų skiltyje:

Subscribe
Notify of
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Peržiūrėti visus komentarus