Ankstuko raida

Ankstuko raida

Priešlaikinis gimdymas reiškia, kad vaiko vystymasis prasidėjo nuo kito atskaitos taško ir ankstukui reikia daug daugiau pastangų, kad pasiektų tokį patį raidos etapą kaip ir išnešioti jo bendraamžiai. Daugiausia darbo įdedama pirmaisiais gyvenimo metais ir vėliau atsilikimo gali išvis nebelikti.

Neišnešioto naujagimio raidą įvertinti padeda koreguotas amžius (skirtumas tarp tikrosios vaiko gimimo datos bei kada jis turėjo gimti). Visgi, labai skiriasi ir pačių ankstukų raida vienas nuo kito, jeigu lyginsime vaiką, gimusį 24 – 25 savaitę su vaiku, gimusiu 34 – 37 savaitę. Kuo daugiau laiko įsčiose praleido vaikelis, tuo greičiau jo raida pasiveja bendraamžius – vyriausiems neišnešiotukams gali prireikti vos pusės metų ar metų.

Sveikas ankstukas fiziškai vystosi gana greitai – nors pirmąjį mėnesį svorio augimas būna gana lėtas, sulaukus 3-4 mėnesių pastebimas staigus augimas. Labai anksti gimę kūdikiai iki vienerių metų gali savo svorį padidinti 6-8 kartus.

Tiesa, fizinių rodiklių raida (kvėpavimo takų ir kitų organizmo funkcijų normalizavimasis) ne visada reiškia, kad ankstuko psichomotorinė raida (judesiai kaip galvos kėlimas, sėdėjimas, vaikščiojimas, žvilgsnio fiksavimas, rankų ir kojų judesiai) taip pat greitai susilygins su bendraamžių.

Užsiėmimai su ankstukais

Pirmieji gyvenimo metai itin svarbūs – būtent šiuo laikotarpiu vaikelis turi geriausias galimybes atstatyti pažeistus, ligotus ar tinkamai neišsivysčiusius organus. Tačiau tam itin svarbi ir tėvų bei gydytojų pagalba, o geriausias būdas padėti kūdikiui – užsiėmimai su juo.

Tai gali būti masažai, žaidimai, individualios, gydytojų paskirtos, mankštos ar kūdikių gimnastika ir kita. Štai keli patarimai, ką galite su savo mažyliu nuveikti namuose:

  • nuo pat pirmų dienų leiskite kūdikiui trumpam pagulėti ant pilvuko – pradėkite nuo 1-2 kartų per dieną po 2-3 minutes, vėliau galite užsiėmimus tankinti iki 3-4 kartų per dieną; buvimas šioje pozoje labai padeda stiprinti kūdikio sprando, galūnių, pilvo ir nugaros raumenis;
  • kasdienis vaikučio maudymas gali veikti raminančiai, atpalaiduojančiai; maudant labai svarbu parinkti tinkamą vandens temperatūrą (apie 37 laipsnius), į vonelę galima įpilti ir raminančio žolelių nuoviro;
  • pasivaikščiojimas – puikus būdas padėti vaikelio imunitetui, tačiau labai svarbu atkreipti dėmesį į temperatūrą lauke, nes ankstukams sunku palaikyti tinkamą kūno temperatūrą; pradžioje pasivaikščiojimai turėtų būti trumpi, iki 15 minučių, vėliau galima juos galima palaipsniui ilginti iki poros valandų.

Nepamirškite – ankstukai itin trapūs ir jautrūs aplinkos dirgikliams, be to, net ir tokio paties amžiaus ankstukų būklės gali būti labai skirtingos. Tad prieš pradėdami maudyti, eiti į lauką ar atlikti net paprasčiausią mankštą namuose su savo mažyliu – pirma pasitarkite su prižiūrinčiu gydytoju.

Mes visada pasiruošę jums padėti!

Mes stengiamės atmintinėse pateikti jums aktualią informaciją apie visas galimybes, priklausančias vaikus su raidos sutrikimais auginančioms šeimoms. Tačiau jei vis dėlto neradote reikiamos informacijos, Mama – Mamai emocinei konsultacijai arba įsigykite gidą tėvams.

Kilo klausimų? O gal turite susijusios patirties? Pasidalinkite savo mintimis komentarų skiltyje:

Subscribe
Notify of
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Peržiūrėti visus komentarus