Nemokama sveikatos priežiūra nėščiosioms

Nemokama sveikatos priežiūra nėščiosioms

Būsimi ir esami tėveliai turi pasirūpinti ne tik vaiko, bet ir savo sveikatos draudimu tam, kad galėtų gauti nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas gydymo įstaigoje. Norime Jums padėti ir supažindinti su informacija apie privalomojo sveikatos draudimo suteikimą.

Nemokama sveikatos priežiūra (privalomasis sveikatos draudimas (PSD)) – tai valstybės mokestis, skirtas sveikatos apsaugos sistemai finansuoti. Iš šio mokesčio surinkto biudžeto – privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) yra išlaikomos ligoninės, poliklinikos bei jų personalas, apmokami kompensuojami vaistai ir kitos medicininės priemonės

Paslaugos draustiems PSD asmenims:

  1. Greitoji bei prevencinė medicininė pagalba.
  2. Kompensuojami vaistai bei medicininės priemonės.
  3. Reabilitacija bei slauga.
  4. Sveikatos ekspertizių paslaugos.
  5. Kompensuojamos ortopedinės bei protezavimo paslaugos ir priemonės.

Atvejai, kada nėščiajai ir tėvams suteikiamas nemokamas sveikatos draudimas

Nedirbanti būsimoji mama:

Nėščioji, nedirbanti moteris, neturinti bedarbio statuso, jos nėštumo laikotarpiu:

  • nėščioji turi užsiregistruoti darbo biržoje ir gauti bedarbio statusą;
  • nėščioji kreipiasi į gydytoją dėl pažymos apie nėštumą ir šios pažymos originalą pateikia:
    • darbo biržai;
    • artimiausiai ligonių kasai.

Pažymoje turi būti nurodyti duomenys apie nėštumo laikotarpį (nėštumo savaičių skaičius, numatoma gimdymo data), nes nuo 28 nėštumo savaitės besilaukianti moteris draudžiama nemokamu sveikatos draudimu.

Nėščioji, nedirbanti moteris, turinti bedarbio statusą:

  • Darbo biržoje registruota bei niekur nedirbanti nėščioji kreipiasi į gydytoją dėl pažymos apie nėštumą ir šios pažymos originalą pateikia artimiausiai ligonių kasai.

Pažymoje turi būti nurodyti duomenys apie nėštumo laikotarpį (nėštumo savaičių skaičius, numatoma gimdymo data), nes nuo 28 nėštumo savaitės besilaukianti moteris draudžiama nemokamu sveikatos draudimu.

Nedirbanti mama, pagimdžiusi kūdikį:

  • Praėjus 56 dienoms po gimdymo, nedirbanti mama draudžiama nemokamu sveikatos draudimu. Ji privalo kreiptis į ligonių kasą ir pateikti vaiko (vaikų) gimimo liudijimą bei savo asmens tapatybės dokumentą.

Dirbanti būsimoji mama:

Nėščioji, dirbanti pagal darbo sutartį:

Nėščiosioms, kurioms suteikiamos nėštumo ir gimdymo atostogos, pagimdžiusioms vaikelį kreiptis į ligonių kasas nereikia, kadangi jos ne vėliau kaip per 14 dienų iki nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos parašo prašymą darbdaviui suteikti vaiko priežiūros atostogas, kurios gali trukti iki vaikui sukaks treji metai. Visą šį laiką vaiką prižiūrinti mama bus draudžiama nemokamu sveikatos draudimu

Nėščioji, dirbanti pagal autorinę sutartį:

Šios mamos, suėjus 28 nėštumo savaitėms, su pažyma turėtų kreiptis į ligonių kasas. Pagal autorines sutartis dirbančios ir kas mėnesį pajamų negaunančios moterys tam, kad būtų nuolat draudžiamos nemokamu sveikatos draudimu, tais mėnesiais, kai pajamos negaunamos, PSD įmokas turi mokėti savarankiškai tol, kol pradės pašalpą mokėti „Sodra“.

Nėščioji, dirbanti pagal individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą:

Jei nėščioji vykdo individualią veiklą pagal pažymą, ji iki nėštumo ir gimdymo atostogų turi mokėti fiksuotas PSD įmokas „Sodrai“ arba VMI (jei vykdo veiklą pagal verslo liudijimą). Šios įmokos turi būti mokamos tol, kol pašalpą pradės mokėti „Sodra“. Tuo atveju, kai pašalpa neskiriama, jos turi kreiptis į ligonių kasas. Pateikusios pažymą, bus apdraustos nemokamu sveikatos draudimu anksčiau minėtu laikotarpių – suėjus 28 nėštumo savaitėms iki gimdymo ir 56 dienos po gimdymo.

Nėščioji, dirbanti ES šalyje:

Asmuo gali būti draudžiamas nemokamu sveikatos draudimu tik vienoje pasirinktoje šalyje, t. y. toje, kurioje dirba ir moka mokesčius. Jeigu nėščiajai, atvykus į Lietuvą, prireikia būtinosios medicinos pagalbos, turėdama Europos sveikatos draudimo kortelę ji gaus būtinąją medicinos pagalbą nemokamai.

Nėščioji, dirbanti ne ES šalyje:

Asmuo gali būti draudžiamas nemokamu sveikatos draudimu tik vienoje pasirinktoje šalyje, t. y. toje, kurioje dirba ir moka mokesčius. Jeigu nėščiajai, atvykus į Lietuvą, prireikia būtinosios medicinos pagalbos, už suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas ji turi susimokėti pati.

Tėvai:

Gali būti draudžiamas tik vienas iš tėvų, įtėvių arba globėjų (arba mama, arba tėtis). Globėjais laikomi tik tie žmonės, kurie yra įteisinę vaiko globą.

Vienas iš tėvų (įtėvių) arba globėjų, auginantis vaiką iki 8 metų:

Tik vienas iš tėvų, pageidaujantis tokio draudimo, ligonių kasai turi pateikti vaiko gimimo liudijimą ir savo asmens tapatybės dokumentą ir bus draudžiamas nemokamu sveikatos draudimu tol, kol vaikui sukaks 8 metai.

Vienas iš tėvų (įtėvių) arba globėjų, auginantis du ir daugiau nepilnamečių vaikų iki 18 metų:

Tik vienas iš tėvų, pageidaujantis tokio draudimo, ligonių kasai turi pateikti vaiko gimimo liudijimą ir savo tapatybę patvirtinantį dokumentą. Bus draudžiamas nemokamu sveikatos draudimu tol, kol vyriausiajam sukaks 18 metų.

Vienas iš tėvų (įtėvių) arba globėjų, slaugantis (prižiūrintis) negalią turintį vaiką:

Tik vienas iš tėvų, pageidaujantis tokio draudimo, ligonių kasai turi pateikti slaugomo vaiko gimimo liudijimą, neįgaliojo pažymėjimą ir savo tapatybę patvirtinantį dokumentą, bus draudžiamas nemokamu sveikatos draudimu tol, kol pasibaigs slaugomo vaiko neįgalumo galiojimo laikas.

Vienas iš tėvų netenka darbo:

Tėvai turi tarpusavyje nuspręsti, kuris iš jų bus draudžiamas nemokamu sveikatos draudimu ne tik gimus vaikui, bet ir vėliau, jei, pavyzdžiui, vienas iš jų netenka darbo. Nedirbantys ir jokios ekonominės veiklos nevykdantys tėveliai kas mėnesį privalo savarankiškai mokėti PSD įmokas.

Plačiau www.nestumokalendorius.lt / nemokama sveikatos priežiūra vaikams ir tėveliams

Mes visada pasiruošę jums padėti!

Mes stengiamės atmintinėse pateikti jums aktualią informaciją apie visas galimybes, priklausančias vaikus su raidos sutrikimais auginančioms šeimoms. Tačiau jei vis dėlto neradote reikiamos informacijos, Mama – Mamai emocinei konsultacijai arba įsigykite gidą tėvams.

Kilo klausimų? O gal turite susijusios patirties? Pasidalinkite savo mintimis komentarų skiltyje:

Subscribe
Notify of
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Peržiūrėti visus komentarus