Ką daryti, norint įvertinti vaiko raidą
- Kai šeimos gydytojas, vaikų ligų gydytojas arba gydytojas specialistas naujagimiui, kūdikiui arba vaikui pastebi ar nustato raidos (vystymosi) sutrikimus, arba mato rizikos veiksnius jiems atsirasti, siunčia jį konsultacijai pas socialinį pediatrą arba raidos pediatrą dėl vaiko raidos vertinimo.
- Dėl vaiko raidos įvertinimo konsultuoja ir kompleksinį vaiko raidos įvertinimą teikia:
- ankstyvosios korekcijos tarnybos, ankstyvosios reabilitacijos tarnybos, teikiančios antrinio lygio ankstyvosios reabilitacijos paslaugas (kontaktai pateikti atmintinėje apie ankstyvąją reabilitaciją);
- tretinio lygio konsultacinių ir stacionarinių paslaugų organizacijos: Vaiko raidos centras, Vaikų reabilitacijos skyrius Druskininkų „Saulutė“, Vaikų reabilitacijos ligoninė „Lopšelis“ (kontaktai pateikti atmintinėje apie ankstyvąją reabilitaciją);
- savivaldybės pedagoginė psichologinė tarnyba (PPT) arba apskrities pedagoginė psichologinė tarnyba (PPT);
- privačios įstaigos, atliekančios kompleksinį vaiko raidos vertinimą vaikams, turintiems raidos, emocinių ir elgesio sutrikimų, mokamai.
- Raidos vertinimą atlieka psichologai, kurių išvados gali būti antrinio ir tretinio lygio. Vaiko raidos DISC vertinimo išvados pateiktos antrinio lygio psichologo, turi būti patvirtintos gydytojų – vaikų ir paauglių psichiatro ar gydytojo psichiatro, neurologo.
- Vaiko raidos įvertinimo testai parenkami pagal vaiko amžių, raidos sutrikimą, fizines galimybes, raidos tyrimo tikslus. Vienas iš pagrindinių tyrimo metodų – DISC metodika – diagnostinis vaikų raidos vertinimas, kurio metu įvertinami šie vaiko raidos ypatumai: smulkiosios ir stambiosios motorikos, kalbos raidos, dėmesio koncentracijos, atminties apimties, socialinės adaptacijos, savarankiškumo įgūdžių.
- Neišnešiotų vaikų raida pagal DISC metodą vertinama, atsižvelgiant į jų amžių:
- neišnešioti vaikai iki 2 metų vertinami pagal koreguotą amžių;
- neišnešioti vaikai, kuriems daugiau nei 2 metai, vertinami pagal gimimo amžių.
- Įvertinus vaiko motorinę raidą, nustatomas vadinamasis motorinis amžius. Jo santykis su biologiniu amžiumi, padaugintu iš 100, vadinamas motoriniu koeficientu (MQ). Jei vaiko MQ daugiau kaip 70, laikoma, kad motorinė raida yra normali, jei MQ yra tarp 50 ir 70, laikoma, kad motorinė raida sutrikusi ir tokį vaiką reikia atidžiai stebėti. Tikėtina, jog daugelio šių vaikų motorinė raida normalizuosis savaime ar suteikus nedidelę pagalbą. Jei MQ yra mažesnis nei 50, motorinė raida yra labai sutrikusi, tokiam vaikui reikia kompleksinės pagalbos.