Neišnešioto naujagimio priežiūra akušerijos ir ginekologijos centro NITS

Neišnešioto naujagimio priežiūra akušerijos ir ginekologijos centro NITS

Vilniuje neišnešiotukai iki 7-ių pirmųjų dienų praleidžia Akušerijos ir ginekologijos centro Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje, jų mamos – pogimdyvinėje palatoje (mamoms be naujagimių skirtos kelios atskiros palatos). Kaune pirmąsias paras (įprastai 3-5 paros) mama yra Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos pacientė, o vėliau, nesant sveikatos problemų tampa slaugančia mama.

Naujagimių intensyvios terapijos skyrius (NITS) – tai specialūs skyriai, skirti neišnešiotiems naujagimiams, esantys Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Esant priešlaikinio gimdymo grėsmei, motina dar iš anksto būna perkeliama į vieną iš šių ligoninių, kur tiek jai, tiek kūdikiui gali būti užtikrinta visa reikiama pagalba. Visgi, jeigu ankstukas gimsta rajoninėje ligoninėje, jis specialiu automobiliu, kuriame yra visa reikalinga įranga, bus perkeltas į artimiausią NITS.

NITS skyriai aprūpinti visa moderniausia technika – inkubatoriais, monitoriais, dirbtinio kvėpavimo aparatais.

Šiame skyriuje vaikelis visų pirma bus apgyvendintas inkubatoriuje. Priklausomai nuo to, kaip anksti gimė, inkubatoriuje jis gali praleisti nuo kelių dienų iki kelių savaičių, o sudėtingesniais atvejais – ir mėnesių. Kadangi ankstukai neturi susiformavusio riebalinio sluoksnio, pagrindinė inkubatoriaus funkcija – užtikrinti tinkamą šilumos ir drėgmės kiekį vaikeliui. Paprastai inkubatoriuje palaikoma 28-38 laipsnių šiluma, tačiau patiems mažiausiems neišnešiotukams to gali nepakakti – tuomet papildomai inkubatorius šildomas specialiomis lempomis

Daugeliui naujagimių, patekusių į NITS sudėtinga kvėpuoti dėl nepakankamai išsivysčiusių ar pažeistų plaučių. Tad ne ką mažiau už inkubatorius svarbūs ir deguonies bei dirbtinio kvėpavimo aparatai, kurie gali palengvinti kvėpavimą naujagimiui.

Pirmosios neišnešiotuko dienos

Per anksti pasaulį išvydusiam vaikeliui visų pirma reikia šilumos ir ramybės. Dėl šios priežasties palatoje, kurioje laikomas inkubatorius, negalimi jokie staigūs, stiprūs, spigūs, šaižūs garsai, pats inkubatorius uždengtas tam, kad vaikelio akyčių netrikdytų apšvietimo pasikeitimai, stengiamasi kuo rečiau jį liesti ar atlikti nemalonias procedūras. Palata, kurioje laikomas inkubatorius – visiškos ramybės zona.

Kol neišnešiotukas per silpnas savarankiškai žįsti krūtį, jis maitinamas zondo pagalba per nosį ar burną tiesiai į skrandį supilant reikiamą pieno kiekį. Taigi, kol naujagimis pakankamai sustiprės, motinai teks nusitraukinėti pieną. Apmokyta ir slaugytojos prižiūrima mama pati gali vaikelį maitinti per zondą.

Pirmosiomis dienomis ankstukai nėra maitinami pienu arba maitinami nepakankamai, tad į veną kišamas plonas kateteris, kurio pagalba užtikrinama, kad vaikelis gautų visas reikalingas medžiagas.

Dažniausi vaistai, kurių reikia ankstukams – antibiotikai, kurie naikina mikrobus, žmogaus organizme sukeliančius infekcijas. Kokius vaistus gauna naujagimis ir kaip jie veikia, tėvus informuoja gydytojas. Naujagimiui sveikstant ir stiprėjant, reikia vis mažiau tyrimų, procedūrų ir vaistų – augančiam vaikui reikia tik motinos pieno ir vitaminų.

Į NITS patekusiam naujagimiui taip pat atliekami įvairūs tyrimai – kraujo, juosminė (liubalinė) punkcija, rentgeno nuotraukos, kompiuterinės tomografijos arba branduolinio magnetinio rezonanso tyrimai, tyrimai ultragarsu. Ne visiems vaikams skiriami visi šie tyrimai – privalomai atliekami tik kraujo tyrimai, dažnai ir kelis kartus per dieną, nes iš kelių lašų kraujo galima sužinoti itin daug apie naujagimio būklę. Visi kiti tyrimai skiriami pagal poreikį atsižvelgiant į naujagimio būklę – tarkime, juosminė punkcija atliekama tik tada, kai yra infekcijos požymių ar įtariamas meningitas.

Mes visada pasiruošę jums padėti!

Mes stengiamės atmintinėse pateikti jums aktualią informaciją apie visas galimybes, priklausančias vaikus su raidos sutrikimais auginančioms šeimoms. Tačiau jei vis dėlto neradote reikiamos informacijos, Mama – Mamai emocinei konsultacijai arba įsigykite gidą tėvams.

Kilo klausimų? O gal turite susijusios patirties? Pasidalinkite savo mintimis komentarų skiltyje:

Subscribe
Notify of
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Peržiūrėti visus komentarus