Būsto paskola jaunai šeimai su valstybės subsidija

Pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos gali tikėtis valstybės pagalbos. Šiuo metu yra taikomos dvi skirtingos priemonės:

 • valstybės iš dalies kompensuojama būsto paskola;
 • būsto paskola su valstybės paskata pirmam būstui įsigyti regionuose. 

Dvi valstybės paramos būsto paskolai

 KriterijusValstybės iš dalies kompensuojama būsto paskolaBūsto paskola su valstybės paskata pirmam būstui įsigyti regionuose
Jaunos šeimos kriterijusAbiejų sutuoktinių amžius – ne daugiau negu 36 m. Ne daugiau negu 36 m.
Paskolos paskirtisPaskola gali būti suteikiama gyvenamosios paskirties turtui įsigyti, statyti arba rekonstruoti. Paskola gali būti suteikiama gyvenamosios paskirties turtui įsigyti arba statyti. 
Paramos dydis10%-20% suteikiamos paskolos sumos:
20 proc parama suteikto valstybės iš dalies kompensuojamo būsto kredito (ar šio būsto kredito likučio) sumos. Prašymo suteikti paramą būstui įsigyti pateikimo metu:
– paramos gavėjas likęs be tėvų globos (rūpybos) asmuo iki 36 metų* ar jų šeimos;
– šeimos, auginančios tris ar daugiau vaikų ir (ar) vaikų, kuriems nustatyta nuolatinė globa (rūpyba),
– neįgalieji arba šeimos, kuriose yra neįgaliųjų, jų nuosavybės teise turimam būstui pritaikyti neįgaliųjų poreikiams. 
10 proc parama  suteikto valstybės iš dalies kompensuojamo būsto kredito (ar šio būsto kredito likučio) sumos. Prašymo suteikti paramą būstui įsigyti pateikimo metu:
– jaunos šeimos, auginančios vieną ar daugiau vaikų;
– šeimos, kuriose vienas iš vaikų tėvų yra miręs.
Pavyzdžiui, jaunoms šeimoms valstybė teikia 10–20 proc. paskolos vertės paskolą. Didžiausios 20 proc. paramos gali tikėtis tie asmenys, kurie likę be tėvų globos, taip pat šeimos, auginančios tris ar daugiau vaikų (ar įvaikių), neįgalieji arba šeimos, kuriose yra neįgaliųjų, jų nuosavybės teise turimam būstui pritaikyti neįgaliųjų poreikiams – būstui rekonstruoti. 
15%-30% nuo suteikiamos paskolos sumos:
– Jaunoms šeimoms be vaikų – 15%;
– Jaunoms šeimoms su 1 vaiku – 20%;
– Jaunoms šeimoms su 2 vaikais – 25%;
– Jaunoms šeimoms su 3 ar daugiau vaikų – 30%. 
Maksimali paskolos suma– 53 000 Eur asmeniui be šeimos (būstui pirkti arba statyti);
– 87 000 Eur dviejų ar daugiau asmenų šeimai (būstui pirkti arba statyti);
– 35 000 Eur turimo būsto rekonstrukcijai, neatsižvelgiant į šeimos dydį. 
Suteikiamos būsto paskolos suma priklauso nuo finansinio pajėgumo vykdyti kredito sutartyje nustatytus  įsipareigojimus vertinimo rezultatų.  
Maksimali paskolos suma yra 87 000 Eur;
Jei turtui įsigyti reikalinga didesnė nei 87 000 Eur paskola, gali būti išduodama papildoma paskolos dalis be valstybės paskatos. 
Būsto vietaNevertinamaŠalies regionuose (priimtinų vietovių sąrašas kasmet atnaujinamas): Išplėsta teritorija, kur jaunos šeimos gali įsigyti būstą ir gauti subsidiją | Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija (lrv.lt)
Minimalus paskolos terminas5 metai10 metų. Pardavus turtą anksčiau nei per 10 metų valstybės paskatą reikėtų grąžinti. 
Pajamos Pajamos negali viršyti nustatytų VRP dydžių per metus:
– asmens be šeimos grynosios metinės pajamos iki 13 250 Eur, o turtas iki 16 125 Eur. 
– 2 ar 3 asmenų šeimos grynosios metinės pajamos iki 18 500 Eur, o turtas iki 32 750 Eur. 
– 4 ar 5 asmenų šeimos grynosios metinės pajamos iki 22 250 Eur, o turtas iki 43 625 Eur. 
– 6 ar daugiau asmenų šeimos grynosios metinės pajamos iki 3 750 Eur asmeniui, o turtas iki 10 375 Eur asmeniui. 
Pajamoms ir turtui nėra taikomi ribojimai – nenumatyti jaunos šeimos pajamų ar turto dydžiai, tačiau kreditus suteikiančios įstaigos visada papildomai vertina šeimos galimybes gauti kreditą – šeimos bendra mėnesio įmokų, mokamų kredito įstaigoms, suma neturėtų viršyti 40 proc. visų per mėnesį gaunamų grynųjų pajamų.
Kur kreiptis dėl paramos būstui, kaip vyksta visa procedūra?Asmuo, norintis gauti valstybės iš dalies kompensuojamą būsto kreditą, turi kreiptis į savivaldybę, kurioje jis yra deklaravęs savo gyvenamąją vietą ir kredito įstaigai pristatyti savivaldybės išrašytą nustatytos formos pažymą apie tai, kad jis gali pretenduoti į subsidiją. Savivaldybės išduota pažyma kredito įstaigai turi būti pristatyta per 15 k. d.  nuo pažymoje nurodytos datos.
Ar galiu gauti paramą atbuline data, po to kai gavau paskolą?Jeigu iš anksto nebuvote susitvarkę pažymos su savivaldybe, tuomet atbuline data paramos negausite. Yra galimybė derintis tuomet, kai planuojate vaikelį ar vėluos paramos išdavimas. Bet visais atvejais turite iš anksto susiderinti su banku ir savivaldybę. Jeigu derinimo nebuvo, tuomet paramos negausite.

Paramos gavimo etapai

 • gauti pažymą iš savivaldybės, liudijančią, kad lengvata gali būti suteikta.
 • organizuoti būsto paiešką.
 • vertinti nekilnojamąjį turtą ir gauti turto vertinimo pažymą;
 • kreiptis į banką dėl sprendimo suteikti paskolą.
 • mokėti avansą  už būstą ir sudaryti sutartį.

Svarbu: 

 • Nerizikuoti ir avanso už planuojamą įsigyti būstą nemokėti, kol nėra gauti visi reikalingi dokumentai (pažyma iš savivaldybės, turto vertinimo pažyma, banko sprendimas.) 
 • Valstybės iš dalies kompensuojamų būsto kreditų teikimo metinius limitus bankams ar kitoms kredito įstaigoms nustato Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, atsižvelgdama į valstybės biudžeto asignavimus paramai būstui įsigyti pagal šį įstatymą teikti. Dėl išnaudotų limitų kartais gali susidaryti laukiančiųjų eilės, tuomet sudaromas klientų sąrašas, kol bus sudarytas naujas limitas ateinantiems metams. 

Kaip vyksta subsidijos suteikimas – pagrindiniai žingsniai:

 1. Jauna šeima regione susiranda būstą pirkimui arba būstą pirkimui ir statybai, arba sklypą būsto statybai.
 2. Šeima deklaruoja turtą ir užpildo prašymą www.spis.lt arba tiesiogiai savivaldybėje.
 3. Savivaldybė per 10 darbo dienų suformuoja pažymą subsidijai gauti, jeigu tam yra lėšų ir jei šeima atitinka kriterijus. Jei visos lėšos tiems metams išnaudotos, pažyma nesuformuojama, bet formuojamas sąrašas naujam finansavimo periodui laikantis eiliškumo pagal prašymo pateikimo datą. 

Svarbu: Jauna šeima šį statusą turi atitikti tik prašymo pateikimo metu. Tai reiškia, kad jeigu nesant pinigų subsidijoms šeima turi palaukti kitų metų ir sutuoktiniams per tą laiką sueina 36-eri, bet prašymo pateikimo metu sutuoktiniai buvo iki 36-erių metų, jie atitinka kriterijus.

 1. Kai suformuojama pažyma, jauna šeima per 15 kalendorinių dienų kreipiasi į pasirinktą kredito įstaigą. KREDITO ĮSTAIGŲ SĄRAŠAS >>
 2. Kredito įstaiga per 4 mėnesius priima sprendimą suteikti kreditą arba ne. Nusprendusi suteikti paskolą būstui kredito įstaiga pasirašo kreditavimo sutartį su jauna šeima. 
 3. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ne vėliau kaip per 4 mėnesius perveda subsidiją už jauną šeimą kredito įstaigai.

Naudoti informacijos šaltiniai:

 1. Būsto paskola su valstybės paskata pirmam būstui įsigyti regionuose: <https://www.luminor.lt/lt/privatiems/busto-paskola#busto-paskola-su-valstybes-paskata-pirmam-bustui-isigyti-regionuose>
 2. Finansinė paskata pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms: <Finansinė paskata pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms | Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija (lrv.lt)>
 3. Valstybės iš dalies kompensuojama būsto paskola: <https://www.luminor.lt/lt/privatiems/busto-paskola#valstybes-is-dalies-kompensuojama-busto-paskola>
 4. Valstybės remiamų pajamų dydis <Valstybės remiamų pajamų dydis ‹ Teisės aktų gidas (tagidas.lt)>
 5. Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymas  <XII-1215 Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymas (lrs.lt)>
 6. Lietuvos Respublikos finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms šeimoms įstatymas: <XIII-1281 Lietuvos Respublikos finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymas (lrs.lt)>

Mes visada pasiruošę jums padėti!

Mes stengiamės atmintinėse pateikti jums aktualią informaciją apie visas galimybes, priklausančias vaikus su raidos sutrikimais auginančioms šeimoms. Tačiau jei vis dėlto neradote reikiamos informacijos, Mama – Mamai emocinei konsultacijai arba įsigykite gidą tėvams.

Kilo klausimų? O gal turite susijusios patirties? Pasidalinkite savo mintimis komentarų skiltyje:

Subscribe
Notify of
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Peržiūrėti visus komentarus