Gastrostominis maitinimas

Gastrostominis maitinimas – kai vaikas maitinamas tiesiai į skrandį gastrostomos sagutės ir prijungėjų pagalba.

Gastrostomija (gr. gaster – pilvas, skrandis; stoma – burna, anga) – kai padarius pilve angą, į skrandžio ertmę įkišamas vamzdelis, kurio pagalba maitinamas ligonis. Gastrostoma dažniausiai dedama esant rijimo sutrikimams – dažnu atveju tai neurologinė, neurochirurginė patologija.

Kartais gali būti sunku suprasti, kodėl kai kurie sveikai atrodantys vaikai maitinami gastrostominiu būdu. Kūdikiams ir vaikams, kurie turi valgymo sunkumų, maitinimas per gastrostomą siūlomas tik kraštutiniu atveju, išbandžius visus kitus įmanomus variantus. Šis maitinimo būdas užtikrina, kad vaikas gaus reikiamas maisto medžiagas bei užtektinai skysčių.

Šeimai šis maitinimo būdas gali būti nemenkas iššūkis ir laikui imlios pareigos, ypatingai, jei tėvai dirba ar šeimoje auga kitas mažametis.

Jūs galite išmokti padėti. Kartokite veiksmus, kuriuos parodys tėvai. Tai nėra taip baisu, kaip atrodo. Parodykite, kad norite mokytis ir drąsiai mokykitės. Kai kurie tėvai dėl patirtų sunkių išgyvenimų dėl vaiko ligos sunkiai priima pagalbą arba jos nedrįsta prašyti. Išdrįskite pasiūlyti.

Ką pasakoja gastrostomą turinčių vaikų šeimos nariai?

„Mano anūkės gyvybę išgelbėjo gastrostoma. Iš pradžių tai atrodė gąsdinančiai, tačiau suvokiau, kad šis maitinimo būdas mano anūkei suteikė gyvenimą. Aš buvau pasiryžusi išmokti maitinti kitokiu metodu – tai buvo dar vienas būdas, kaip aš suartėjau su savo anūke.“ Melody, močiutė

„Aš bijojau ir tikėjausi, kad netrukus mano anūkas pradės gerti iš buteliuko. Tačiau taip nenutiko ir tai yra nieko tokio. Aš žinau, kad kitu atveju savo anūko nebeturėčiau ir nebegalėčiau džiaugtis smagiomis akimirkomis kartu.“ Patricija, močiutė

Mitai ir faktai apie gastrostominį maitinimą

MITAS. Tėvai nepakankamai stengėsi priversti vaiką valgyti.
FAKTAS. Dauguma žinome, kad tėvai padarytų viską, kad tik vaikas pavalgytų. Maitinimas yra vienas iš natūralių tėvystės instinktų. Gastrostominis maitinimas yra galutinis būdas užtikrinti, kad vaikas gautų maisto medžiagų ir skysčių, kai maitinimas per burną yra neįmanomas arba kai vaikas negali pakankamai suvalgyti ar išgerti per burną.

MITAS. Negalima valgyti per burną, turint gastrostomą.
FAKTAS. Kai kurie vaikai maitinami per gastrostomą tik tokiu atveju, jei nepavyksta reikalingos dienos normos suvartoti per burną. Vaikai gali valgyti ir gerti per burną, turėdami gastrostomą, ir maitinimas per burną yra skatinamas tam, kad lavintųsi valgymo įgūdžiai. Tačiau jei vaikas nepajėgus valgyti pakankamai per burną, versti nereiktų, nes tokiu atveju išsivysto jautrumas ir baimė valgyti per burną. Kai vaikas gali valgyti per burną, gastrostoma yra pagalbinė priemonė užtikrinti pilnavertę mitybą.

MITAS. Maitinti per gastrostomą gali tik turintys medicininį išsilavinimą asmenys.
FAKTAS. Tėvai ar kiti prižiūrintys asmenys, ugdymo įstaigos specialistai lengvai gali išmokti saugiai pamaitinti per gastrostomą. Didžioji dauguma tėvų neturėjo jokių medicininių žinių (kai kurie net savo šeimos gydytojo nebuvo matę) prieš pradėdami mokytis kaip maitinti per gastrostomą.

MITAS. Gastrostoma yra visam laikui.
FAKTAS. Kai kurie vaikai dėl sveikatos būklės maitinami gastrostominiu būdu visą gyvenimą. Daugumai vaikų maitinimas per gastrostomą yra laikinas sprendimas ir jie sėkmingai pereina prie valgymo per burną. Dažnai sunku įvertinti, kiek laiko bus reikalinga gastrostoma.

MITAS. Gastrostominis vamzdelis apribos vaiko galimybes judėti.
FAKTAS. Vaikai, turintys gastrostomą, gali laisvai judėti, žaisti, bėgti, plaukioti, užsiimti sportu.

MITAS. Per gastrostomą galima maitinti tik pieno mišiniais.
FAKTAS. Per gastrostomą galima maitinti tiek pieno mišiniais, tiek mamos pienu ar trintuvu susmulkintu maistu nuo šeimos stalo – tai priklauso nuo vaiko amžiaus ir sveikatos būklės.

Svarbūs momentai, susiję su gastrostominiu maitinimu

Vaikai, kurie maitinami gastrostominiu būdu iš išorės nebūtinai gali atrodyti sergantys.

Vaikams, turintiems gastrostomą, sudėtinga surasti priežiūros įstaigą tėvų darbo metu ar prižiūrėtojus, kurie mokėtų ar išdrįstų mokytis maitinti per gastrostomą.

Tam tikra aplinka vaikams, maitinamiems per gastrostomą, gali būti iššūkis.

Vaikai, maitinami gastrostomoniu būdu gali būti jautresni, labiau imlūs aplinkos bakterijoms ir virusams. Net paprastas peršalimas vaikams, kurių sveikatos būklė sudėtingesnė ir kurie turi gastrostomą, gali baigtis ligoninėje.

Tėvai gali būti emociškai išsekę. Jiems sunku susitaikyti, kad vaikas ne toks kaip dauguma. Dažnai vaikai, turintys gastrostomą patiria kur kas daugiau medicininių intervencijų, tyrimų, vizitų pas gydytojus, o tėvai – nežinios. Aplinkiniams gali būti sunku suprasti, kad stomuotų vaikų tėvai patiria didelį stresą dėl sudėtingesnės nei įprastai vaiko ligos istorijos.

Kaip elgtis aplinkiniams?

Išklausykite. Tėvai, kurių vaikui neseniai įdėta gastrostoma turi įsisavinti daugybę informacijos ir jiems reikia laiko suvokti situaciją. Jie gali nežinoti atsakymų į daugelį Jus dominančių klausimų.

Būkite paslaugūs. Padėkite sutvarkyti namus, išvirkite pietus, pasisiūlykite pasirūpinti kitais vaikais, paprašykite, kad tėvai jus pamokytų maitinimo per gastrostomą.

Supraskite, kad tėvai geriausiai žino savo vaiko poreikius. Tai gali būti sunku, ypač jei Jūs taip pat auginote vaikus ir manote galintys patarti. Venkite patarinėti, nebent esate įsigilinęs į vaiko ligos istoriją, lankotės su vaiku pas gydytojus, kitus specialistus ir būnate su vaiku dieną arba naktį. Galite užduoti klausimus, tačiau supraskite tėvų jausmus. Tai jų vaikas. Jei vaikas vyresnis, galite klausti jo tiesiogiai.

Supraskite, kad gastrostominis maitinimas nėra kažkas nemalonaus. Tai tik kitoks būdas vaikui gauti kalorijas ir skysčius.

Stenkitės PATYS sužinoti daugiau. Paieškokite informacijos internete, paskaitykite vaiko ligos istoriją.

Kaip nesielgti aplinkiniams?

Nesakykite „man šlykštu maitinimas per gastrostomą“ ar „galėtų vaikas valgyti normaliai“. Tėvai to nori taip pat. Gastrostoma padeda užtikrinti vaikui reikalingą maistą ir skysčius. Jei Jūs negalėtumėte kvėpuoti, deguonies kaukė juk nebūtų kažkas šlykštaus ar nemalonaus?

Nerodykite gailesčio tėvams ar vaikui. Pripažinkite iššūkius su kuriais susiduria tėvai ir nesijauskite blogai dėl to, kad vaikas negali valgyti tam tikro maisto. Pasistenkite, kad svečiuojantis tėvams su vaiku, turinčių gastrostomą ir negalinčiu valgyti per burną, būtų ir kitų užsiėmimų, ne tik sėdėjimas prie stalo.

Nesakykite „valgys vaikas, tik laiko klausimas“ – jei tai būtų taip paprasta, vaikas jau valgytų per burną. Tėvai daro viską, kas jų galioje, kad vaikas valgytų įprastu būdu.

Nelyginkite obuolių ir apelsinų. Pvz., „mano pusbrolio vaikui padėjo vitaminai atgauti apetitą.“ Tai, kas tinka vieniems, nebūtinai tiks vaikui su kitokia ligos istorija.

Nedrauskite maitinti vaiko viešumoje per gastrostomą. Jums taip pat nebūtų smagu kepsnį valgyti pasislėpus kur nors kampe ar vonioje.

Neduokite vaikui maisto be tėvų leidimo. Kai kurių vaikų racionas yra ypatingas arba gali būti nesaugu valgyti per burną.

Štai keletas klausimų, kurie padės geriau suprasti šeimos padėti bei suteikti pagalbą.

  • Kokia vaiko ligos diagnozė?
  • Kuo galėčiau padėti, kol maitini vaiką?
  • Kokie pagrindiniai maitinimo per gastrostomą žingsniai, kuriuos galėčiau išmokti?
  • Kaip galėčiau paįvairinti svečiavimąsi, kad Jums būtų patogiau, įdomiau?
  • Kuo galėčiau padėti?
  • Ką dar turėčiau žinoti?

Parengė Roberta Vaitekūnienė, Karolinos Brigitos paramos fondas direktorė

Naudoti informacijos šaltiniai: www.feedingtubeawareness.org

Mes visada pasiruošę jums padėti!

Mes stengiamės atmintinėse pateikti jums aktualią informaciją apie visas galimybes, priklausančias vaikus su raidos sutrikimais auginančioms šeimoms. Tačiau jei vis dėlto neradote reikiamos informacijos, Mama – Mamai emocinei konsultacijai arba įsigykite gidą tėvams.

Kilo klausimų? O gal turite susijusios patirties? Pasidalinkite savo mintimis komentarų skiltyje:

Subscribe
Notify of
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Peržiūrėti visus komentarus