Nemokama dantų silantavimo tvarka

Vaikų (nuo 6 iki 14 m. amžiaus) krūminiai dantys padengiami hermetizuojančiomis medžiagomis – silantais. Šias paslaugas teikia gydytojai odontologai su padėjėjais arba burnos higienos specialistai.

Tėvams už vaikų dantų silantavimą gydymo įstaigoje, kuri yra sudariusi sutartį dėl odontologijos paslaugų teikimo arba dėl vaikų krūminių dantų dengimo silantais paslaugų teikimo su TLK, mokėti nereikia.

Odontologai pataria:

 • dengti silantais vos išdygusius pirmuosius nuolatinius krūminius dantis, kurie paprastai dygsta 6–7 metų vaikams;
 • antrieji krūminiai dantys turėtų būti silantuojami 11–13 metų paaugliams;
 • hermetizuojami ir tretieji krūminiai dantys, vadinamieji „protiniai“ (anksčiau jie buvo dengiami silantais tik pastebėjus didelį ėduonies pavojų);
 • jei ėduonies rizika didelė, hermetizuojami ir kapliai.

Silantai apsaugo dantis nuo žalingų veiksnių (mikroorganizmų bei jų gaminamų rūgščių), be to, silantuose esantis fluoras skatina emalio mineralizaciją. Pieniniams dantukams šis metodas paprastai netaikomas, nes jų anatominė prigimtis daug paprastesnė – be gilių vagelių ir gumburėlių. Dantų vagelėse ir duobelėse paprastai kaupiasi apnašos, jos dažnai neišvalomos ir dantų šepetėliu. Tai aštuonis kartus labiau pažeidžiamos vietos nei lygus emalio paviršius. Silantais dengiami tik nesugedę nuolatiniai dantys. Tai neskausminga 5–10 min. trunkanti procedūra, kurios metu danties gręžti nereikia. Jo paviršius nuvalomas, apdorojamas specialiu skysčiu ir padengiamas silantu. Jeigu dantis jau pažeistas ėduonies, tenka jį gydyti ir plombuoti.

Naudoti informaciniai šaltiniai:

 • Klausimai-atsakymai. Prieiga per Internetą:
  < http://www.vilniaustlk.lt/index.php?id=118&catid=3&page=2>
 • Ligonių kasos: kada nereikia mokėti už vaikų dantų gydymą? Prieiga per internetą: <http://www.vlk.lt/naujienos/Puslapiai/Ligoni%C5%B3-kasos-kada-nereikia-mok%C4%97ti-u%C5%BE-vaik%C5%B3-dant%C5%B3-gydym%C4%85.aspx>
 • Vaikų dantis padeda apsaugoti nemokama silantavimo paslauga. Prieiga per internetą:
  <http://www.vlk.lt/naujienos/Puslapiai/Vaik%C5%B3-dantis-padeda-apsaugoti-nemokama-silantavimo-paslauga.aspx>

Mes visada pasiruošę jums padėti!

Mes stengiamės atmintinėse pateikti jums aktualią informaciją apie visas galimybes, priklausančias vaikus su raidos sutrikimais auginančioms šeimoms. Tačiau jei vis dėlto neradote reikiamos informacijos, Mama – Mamai emocinei konsultacijai arba įsigykite gidą tėvams.

Kilo klausimų? O gal turite susijusios patirties? Pasidalinkite savo mintimis komentarų skiltyje:

Subscribe
Notify of
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Peržiūrėti visus komentarus