Asmens vaiklos ir gebėjimų dalyvauti įvertinimo klausimynas
Asmens veiklos ir gebėjimų dalyvauti įvertinimo klausimynu yra vertinamas žmogaus savarankiškumas
- Pirmoji klausimyno dalis skirta bendrai informacijai apie asmenį, kuri reikalinga nustatant specialiuosius poreikius, išsiaiškinti.
- Antrąja dalimi siekiama išsiaiškinti, kokių sunkumų asmuo dėl sveikatos sutrikimų turi savarankiškai vykdydamas tam tikrą veiklą, ar jam reikalinga kito asmens pagalba, pagalbinės priemonės ir pan.
Klausimynu įvertinamos 5 pagrindinės asmens veiklos.
- Mobilumas (judėjimas). Vertinant mobilumą atsižvelgiama, kaip žmogus gali atsisėsti, sėdėti, persėsti į kitą vietą, atsistoti, stovėti, eiti, naudotis viešuoju ir privačiu transportu, paimti ir perkelti daiktus, lipti laiptais.
- Žinių taikymas. Vertinant žinių taikymą, atsižvelgiama į tai, kaip gebama susikaupti, atsiminti, rašyti ir skaičiuoti, kaip orientuojamasi aplinkoje ir laike, kaip suprantama regimoji ir girdimoji informacija.
- Bendravimas. Bendravimo dalyje įvertinamas gebėjimas bendrauti su nepažįstamais ir artimais asmenimis, kalbėjimas ir kalbos suvokimas.
- Savarankiškumas. Savarankiškumo dalyje – gebėjimai savarankiškai praustis ir maudytis, apsirengti ir nusirengti, valgyti, naudotis tualetu, pasirūpinti savo sveikata.
- Kasdienė veikla. Vertinant gebėjimus atlikti kasdienes veiklas atsižvelgiama kaip asmuo geba pasigaminti maistą ir atlikti namų ruošos darbus. Veiklos apribojimai, kitaip sakant, sumažėjęs savarankiškumas, turi kilti dėl sveikatos sutrikimų, o ne dėl kokių nors kitų priežasčių.
Asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti klausimyną pildo NDNT vertintojas.
- Klausimyno pildymas pradedamas tik tuomet, kai vienas iš vaiko tėvų parašu patvirtina, kad yra supažindintas su vertinimo eiga ir klausimyno reikšmėmis.
- Jis žodžiu pateikia asmeniui klausimus ir ties kiekviena veikla pagal vaiko tėvų pateiktą informaciją pažymi atsakymą ir jį įvertina balais.
- Užpildžius klausimyną vienas iš vaiko tėvų ir vertintojas parašais patvirtina, kad atsakymai pažymėti teisingai. Taigi, vertintojas prisiima atsakomybę, kad teisingai pažymėjo atsakymus, o asmuo – kad juos pateikė teisingus.
- Vaikų nuo 4 iki 18 m. asmens veiklos ir gebėjimų dalyvauti klausimynai yra pritaikyti skirtingoms amžiaus grupėms, o vaikams iki 4 m. jis nepildomas – tokio amžiaus vaikų asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti koeficientas prilyginamas 1.
- Klausimyno atsakymai įvertinami balais, vėliau jie prilyginami atitinkamiems koeficientams.
- Klausimynas labai svarbus vertinant specialiuosius poreikius.
Naudoti informacijos šaltiniai:
- LR sveikatos apsaugos ministro, LR socialinės apsaugos ir darbo ministro ir LR švietimo ir mokslo ministro 2005 m. kovo 23 d. įsakymas Nr. V-188/A1-84/ISAK-487 Dėl neįgalumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo patvirtinimo. Prieiga per internetą:
<https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.252970/ghNIThXBbH> - Specialieji poreikiai nustatomi individualiau. Prieiga per internetą: <http://www.biciulyste.lt/lt/tolerancijos-link/1626-specialieji-poreikiai-nustatomi-individualiau>