Nėščiajai pavojingi simptomai ir būklės
Jeigu simptomai kelia įtarimų ir nežinote, kaip elgtis (ar laukti vizito pas ginekologą, ar važiuoti į ligoninę), tai visada galima paskambinti į akušerijos priėmimo skyrių arba greitosios pagalbos numeriu ir pasitarti, kaip elgtis.
Visada aptarkite su prižiūrinčiu ginekologu, ar galite jam skambinti pasitarti, jei kiltų sveikatos sutrikimų.
Pykinimas ar vėmimas (NVP), trukdantis valgyti ar gerti skysčius.
Kaip elgtis?
- Vykti nedelsiant, kai NVP vidutinis ir sunkus;
- pranešti prižiūrinčiai gydytojai, kai NVP lengvas.
Lengvas: pykinimas nepastovus, vemiama 3–4 k. per dieną, dažniau rytais, kūno svoris nesumažėja ar sumažėja nedaug, kūno temperatūra normali.
Vidutinis: vėmimas vargina beveik nuolat, vemiama apie 10 k. per dieną, nuolat teka seilės, krinta svoris, oda sausa, žemas AKS, mažas šlapimo kiekis, padidėja kūno temperatūra, padažnėja pulsas (90–100 k./min).
Sunkus: vemiama ne mažiau kaip 10 k. per parą ir dienomis, ir naktimis, net nevalgius, nuolatinis pykinimas ir seilėtekis (seilės tąsios, tirštos), nėra apetito, netenkama daugiau nei 5 proc. iki nėštumo buvusio svorio, tempratūra padidėja iki 38 °C, dažnas pulsas.
Padidėjęs kraujospūdis (AKS) (≥ 130/90 mmHg ir daugiau)
Kaip elgtis?
- Vykti nedelsiant, jeigu yra dar bent vienas preeklampsijos požymis;
- matuoti kraujospūdį namuose (vaistinėje), pranešti prižiūrinčiai gydytojai.
AKS matavimas:
- matuotis pailsėjus, ramioje aplinkoje;
- sėdėti atsirėmus arba atsigulti ant kairiojo šono;
- ranka apnuoginta, atraitota rankovė neturi spausti;
- ranka patogiai padėta ant atramos, manžetė širdies aukštyje;
- šlapimo pūslė turi būti tuščia;
- matuoti abiejų rankų AKS;
- matuoti du kartus ir tarp matavimų daryti bent 6 val. pertrauką.
Skausmas pilvo srityje.
Kaip elgtis?
- Vykti į ligoninę pasitikrinti;
- vykti nedelsiant, jei yra negimdinio nėštumo požymių.
Skausmas gali būti įvairių ligų simptomas, todėl reikia vykti pasitikrinti, ypač jei skausmas stiprus ar yra papildomų požymių: tempimo jausmas apatinėje pilvo dalyje, pilvo įsitempimas, diegliai, sąnarių, raumenų ir nugaros skausmas, virškinimo veiklos sutrikimas, skrandžio skausmas, viduriavimas, karščiavimas iki 38–40 °C, pykinimas, vėmimas, bendras silpnumas, galvos svaigimas, šaltkrėtis, kraujosruvos, stiprus noras šlapintis, nedidelis kiekis šlapimo.
Negimdinis nėštumas (1–2 nėštumo mėnesį) fiksuojamas tada, kai apvaisintas kiaušinėlis implantuojasi ir auga už gimdos ertmės ribų (kiaušintakiuose, kiaušidėse, pilvo ertmėje, gimdos kaklelyje). Būdingi tokie požymiai: apatinės pilvo dalies skausmas; kraujavimas į pilvo ertmę; vidinio kraujavimo požymiai; išblyškimas, drebulys, šaltas prakaitas, dažnas paviršutinis kvėpavimas, dažnas pulsas, troškulys, silpnumas, nerimas, tikimybė nualpti, prarasti sąmonę.
Stiprus padų, delnų, viso kūno niežėjimas
Kaip elgtis?
- Pasakyti gydytojui, kad galėtų skirti papildomus tyrimus.
Intrahepatinė nėščiųjų cholestazė (INC) – kepenų liga, pasireiškianti odos niežuliu be pirminio odos pažeidimo požymių, paprastai be geltos. Nuolatinis, vis stiprėjantis niežėjimas gali būti pirmasis INC simptomas, todėl ėmus intensyviai niežėti odą (delnus, padus, galūnes, mažiau veidą ir kaklą), ypač naktį, reikia pasirodyti gydytojui. Liga išryškėja 20–35 nėštumo savaitę. Kepenys nepajėgia pašalinti tulžies rūgščių, jos išsiskiria į kraują, patenka į odą ir dirgina. Esant intrahepatinės neščiųjų cholestazės simptomams ir / ar patvirtinus šią ligą kraujo tyrimais, svarbu paskutinėmis nėštumo savaitėmis stebėti vaisiaus būklę, gydytojas gali rekomenduoti atidžiau stebėti vaisiaus judesius ar juos registruoti.
Preeklampsija, Eklampsija
Požymiai:
- Skausmas pakaušyje, kaktos srityje.
- Regėjimo sutrikimai (blyksniai, neaiškus matymas, „musytės“).
- Viršutinės vidurinės pilvo dalies ar dešiniojo pašonkaulio skausmai, pabrinkimai.
- Mažas šlapimo kiekio išsiskyrimas
Kaip elgtis?
Vykti į ligoninę nedelsiant, jei nustatyta hipertenzija – kraujospūdis AKS ≥ 140/90 mm Hg, aptiktas baltymas šlapime ir pasirodė nors vienas iš požymių.
Preeklampsija – tai liga, kuri gali pasireikšti tik nėštumo metu ir kuriai būdingas padidėjęs kraujospūdis bei baltymas šlapime. Tokia būklė gali progresuoti ir vystytis eklampsija.
Eklampsija – vienas ar daugiau traukulių priepuolių, esant preeklampsijai prieš gimdymą, gimdymo metu ar po gimdymo. Eklampsijos metu padidėja kraujo spaudimas iki 160/110mmHg ir daugiau, dar labiau padidėja baltymo kiekis šlapime, labai bloga bendra nėščiosios savijauta – jai sutrinka regėjimas, vargina pykinimas ir vėmimas, smarkūs priepuoliniai galvos skausmai, pilvo skausmai, prasideda traukuliai.
Persileidimas, priešlaikinis gimdymas
Požymiai:
- Nutekėję vaisiaus vandenys.
- Kraujingos išskyros.
- Reguliarūs gimdos susitraukimai.
- Pagausėję išskyros iš makšties.
- Gimdos sukietėjimas (susitraukimai), paprastai skausmingi, dažni.
- Naujai atsiradęs ar sustriprėjęs maudimas ar skausmas pilvo apačioje ir (ar) kryžkaulio srityje, kartais su viduriavimu.
Kaip elgtis?
Esant nestipriam pilvo apačios ar kryžkaulio srities maudimui, pagausėjusioms išskyroms iš makšties pradžioje pakanka kreiptis į nėštumą prižiūrintį gydytoją. Esant kitiems išvardintus simptomus, nedelsiant kreiptis į gydytoją, kuris prižiūri nėštumą arba vykti į stacionarą.
Iki 22 sav. – persileidimas 22–37 priešlaikinis gimdymas, daugiau skaityti 45 p. Gydytojas įvertins gimdos kaklelio pasikeitimą bei gimdos susitraukimų pobūdį, atsakys į klausimą, ar yra priešlaikinio gimdymo pradžia, ir nuspręs ką toliau daryti. Svarbu prisiminti, jog tiksliausiai priešlaikinio gimdymo grėsmę prognozuoja gimdos kaklelio ilgio matavimas ultragarsu pro makštį ar specialūs testai, kurių pagalba nustatomas su priešlaikiniu gimdymu susijusių baltymų kiekis makšties išskyrose. Gimdos kaklelio apčiuopa ir vertinimas pirštais turėtų būti atliekamas tik tais atvejais, kai įtariama, jog prasidėjo aktyvi gimdymo fazė ir gali teikti labai skubiai vykti į gimdymo skyrių.
Susilpnėjo, suretėjo, išnyko vaisiaus judesiai
Kaip elgtis?
- Vykti į ligoninę.
Jei pastebite, kad per kelias paras vaisiaus judesių skaičius žymiai (dvigubai ar daugiau) sumažėjo ar jie pastebimai susilpnėjo.
Jei per dvi valandas užregistravote mažiau nei 5 vaisiaus judesius.
Jei jaučiate vien silpnus krustelėjimus.
Patinę audiniai
Kaip elgtis?
- Pranešti gydytojui;
- vykti nedelsiant, jei tinimas stiprus.
Jei pastebite smarkų tinimą (ypač veido srityje), pradeda skaudėti galvą, pakyla kraujo spaudimas, skubėkite pas gydytoją – gali būti prasidėjusi labai rimta nėštumo komplikacija – preeklampsija.
Pabrinkimų gali atsirasti dėl širdies ir kraujagyslių ligų (dažniausiai vakarais, daugiau pavaikščiojus, o per naktį pailsėjus – išnyksta ar sumažėja), šlapimą išskiriančių sistemos ligų (pabrinkimų atsiranda veide, vokų srityje, dažniausiai ryte).
Maudimas pilvo apačioje, strėnose, gimdos susitraukimai
Kaip elgtis?
- Stebėti;
- jeigu gimdos susitraukimai tampa reguliarūs, reikia vykti į ligoninę.
Gimdos susitraukimų, kurie yra nereguliarūs, neintensyvūs, įvairios trukmės (nuo keliolikos sekundžių iki kelių minučių) pasitaiko jau nuo nėštumo vidurio ir nėščioji jų metu jaučia maudimą pilvo apačioje, kartais strėnose. Gimdos kaklelis dėl to nekinta (netrumpėja ir nesiveria). Paruošiamieji arba netikrieji sąrėmiai padažnėja nėštumo pabaigoje ir yra vienas iš artėjančio gimdymo požymių.
Nutekėję vaisiaus vandenys ir (arba) prasidėję reguliarūs sąrėmiai
Kaip elgtis?
- Vykti į ligoninę, jei pasirodė bent vienas požymis (jei nutekėję vaisiaus vandenys žalios spalvos, vykti nedelsiant).
Prasidėjusio gimdymo požymiai (po 38 nėštumo savaitės): sąrėmiai yra reguliarūs, jie vis stiprėja, nedingsta nei vaikštant, nei gulint, pasirodo gleivių ir / ar šiek tiek kraujo, veriasi gimdos kaklelis.