Kas yra kūdikio raida?

Kiekvienas gimęs vaikas auga būdamas pasaulio dalimi, apsuptas žmonių, jų tarpusavio santykių, gamtos ir miesto aplinkos, kultūrinių ir socialinių reiškinių. Augdamas ir vystydamasis vaikas išmoksta pažinti jį supantį pasaulį bei supranta, ką reiškia būti jo dalimi. Mažylis prisitaiko prie jį supančios aplinkos, įgyja naujų įgūdžių, pažįsta ir susipažįsta su naujais dalykais, reiškiniais. Tačiau kas iš tiesų yra vaiko raida ir kaip ji vertinama specialistų?

Terminas raida gali būti traktuojamas labai plačiai ir apima visą organizmo vystymąsi: augimą, lytinį brendimą, psichomotorinį vystymąsi, dantų, kaulų ir kitų organų vystymąsi. Dažniausiai šis terminas naudojamas kalbant apie psichomotorinį vaiko vystymąsi, kartais dar įvardinamą kaip neuroraida.

Kūdikio raida

Neuroraidą sudaro:

Kalba

Nors kūdikis motinos balsą puikiai girdi dar būdamas įsčiose, vaikui kalbos suvokimas nėra įgimtas ir kalba savaime neišsivysto. Vaikui įgimtas ir natūralus dalykas yra aplinkos mėgdžiojimas, tad kalbos vaikai mokosi žaisdami ir kartodami žodžius, kuriuos sako mama ir tėtis. Ankstyvosios vaiko kalbos esmė yra bendravimas ir pamėgdžiojimas. Tobulėjant kalbai, vystosi ir vaiko mąstymas.

Judesys

Vaikui judėjimas yra pasaulio ir savęs pažinimo būdas. Kai vaikas geriau suvokia savo kūną bei jo galimybes, jis labiau pasitiki savimi bei drąsiau jaučiasi. Judesio raida skatina savitarnos, savitvarkos, kultūrinių-higieninių įgūdžių tobulėjimą, pasitikėjimą savo jėgomis savarankiškai judėti, įveikti kliūtis, lavina pusiausvyrą bei koordinaciją.

Pojūčiai

Pojūtis – pirmoji pažinimo pakopa, suteikianti galimybę plėsti pasaulio pažinimą, formuoti vaizdinius ir sąvokas. Žmonės turi išvystę penkis pagrindinius pojūčius: regėjimas, klausa, uoslė, skonis, lytėjimas. Šie pojūčiai yra mums duoti, bet jų nelavinant ir nenaudojant jie silpsta. Visi šie pojūčiai žmogui reikalingi, tačiau netekus vieno žmogus gali gyventi.

Socialinė-emocinė raida

Tai vaiko gebėjimas susipažinti ir bendrauti su kitais žmonėmis, reaguoti į emocijas (į šypseną atsakyti šypsena) ir kitų socialinių įgūdžių vystymasis.

Tėvai turėtų atkreipti dėmesį, kaip vaikas pažindinasi, komunikuoja su aplinka. Pastebėjus, kad labai mažai bendrauja (verbaliai ir neverbaliai), nereaguoja į savo vardą, nepaiso prašymų, menkai domisi aplinka, neieško draugijos ir pan. – patartina kreiptis į specialistus išsamesniems tyrimams. Nesėkminga socialinė adaptacija gali vaikui sukelti stresą, baimę, nerimą.

Raida skirstoma į tris pagrindines sritis:

Dėl šių raidos sričių tarpusavio sąveikos ir paties vaiko brendimo, progresuoja suvokimo, motoriniai, kognityviniai, kalbos, socioemociniai ir savikontrolės įgūdžiai.
Kūdikio raida

Kas yra normalu?
Į ką atkreipti dėmesį auginant kūdikį

Pirmaisiais gyvenimo metais, kūdikių raida skaičiuojama pagal mėnesius – kokį progresą vaikutis padarė, kas jam pavyko, o kas ne. Niekam ne paslaptis, kad kiekvienas, tiek mažas, tiek suaugęs, žmogus yra individualybė ir dviejų tokių vienodų nėra. Todėl skirtingi naujagimiai vystosi skirtingai. Tačiau jei viskas vyksta normaliai ir sklandžiai, galima pastebėti visiems tokio amžiaus vaikams būdingus raidos bruožus, vienas po kito įgyjamus naujus judėjimo, kalbos bei savirealizacijos įgūdžius. Todėl atsižvelgiant į kūdikių raidą pagal mėnesius, reikia tiek tėvams, tiek šeimos gydytojui stebėti ne tik vaikučio ūgį bei svorį, bet ir kiekvieną įgūdžių pokytį.

Šiuolaikinės technologijos tėveliams leidžia susirasti tiek literatūroje, tiek internete kūdikio raidos kalendorius ar lenteles, kur vaiko raidos etapai suskirstyti mėnesiais ar net savaitėmis. Tai labai patogios priemonės, padedančios sekti mažylio raidą nuo pat jo gimimo ir stebėti ar jis neatsilieka nuo bendraamžių.